środa, 27 maja 2015

Indyjskie Święto Holi w Polsce? Czemu nie!

Holi - święto kolorów w Indiach 
Źródło
"Święto Holi to indyjski Festiwal Kolorów obchodzony zwykle w dniu pełni księżyca w miesiącu phalguna. W tym roku święto rozpoczyna się, więc 6 marca i potrwa kilka dni. Oznacza to oficjalny koniec zimy.

W tym dniu wszyscy Hindusi świętują nadejście wiosny i zwycięstwo dobra nad złem. Święto stanowi również świetną okazję do dobrej zabawy, bowiem celebracja następuje poprzez obsypywanie siebie nawzajem kolorowymi proszkami i oblewanie wodą. Zwyczaj kolorowania twarzy swoim najbliższym ma przynosić szczęście, zdrowie i powodzenie w nowym okresie.
Festiwal Kolorów to również święto ognia. W wigilię święta Hindusi zapalają ogniska, wokół który toczy się zabawa i tańce. Tradycje te wiążą się z wieloma legendami, które funkcjonują w hinduskim społeczeństwie od pokoleń. Rytuał palenia ognisk wiąże się z legendą o Holika Dahan. Holika, od imienia której wzięła się nazwa święta, była siostrą króla demonów Hiranyakashipu. Król nakazał ukarać swojego syna Prahalad za to, że ten modlił się do dobrego boga Vishnu. Holika była odporna na ogień. Król polecił jej, więc wziąć Prahalada w ramiona i wejść z nim w ogień. Jej dar miał jednak moc, tylko gdy wchodziła w ogień wchodziła sama. Holika zginęła w płomieniach, ale Prahalad ocalał. Oznacza to symboliczne zwycięstwo życia nad śmiercią i dobra nad złem.
Święto szczególnie celebruje się na północy kraju, gdzie zima wyraźnie różni się od okresu wiosennego. W tym dniu Hindusi z północy szczególnie cieszą się, więc nadejściem cieplejszej pory roku i rozpoczęciem nowego, pełnego nadziei okresu. Jednym z najciekawszych miejsc, w których można obserwować święto Holi będą zapewne obszary związane z narodzinami i dzieciństwem Kriszny. Warto wybrać się więc np. do miejscowości Barsana i Nadagon, w stanie Uttar Pradesh, gdzie odbywają się wielkie walki na kolorowe barwniki rozgrywane pomiędzy mężczyznami i kobietami z obu miasteczek. Wszystko to na cześć wielkiej miłości pomiędzy Kriszną i pasterką Radhą."
Źródło
A co gdyby zawitało również do Polski? Czemu nie! Ktoś już jakiś czas temu wpadł na ten pomysł by "Kolorować" Polskie miasta tak jak się to robi w Indiach. 

Święto przekroczyło granice. Europejczycy odwiedzający Indie poczuli ducha święta Holi i pozazdrościli dobrej zabawy. Od niedawna święto więc organizowane jest również w wielu europejskich stolicach, m.in. w Berlinie i Londynie. W Polsce również,  w tym roku festiwal kolorów inspirowany hinduskim świętem odbędzie się w wielu miastach Polski, m in. w Chorzowie dokładnie 20 czerwca, startujemy o 15.00 w Parku Śląskim al. Różana 2.

Jeśli tak samo jak ja marzysz by poczuć klimat tego święta zapraszam na Facebooka po więcej informacji na ten temat.  

Nie zapomnij jeśli zdecydujesz się na uczestnictwo w którymś z Polskich Miast postaraj się o zgodę na fotografowanie i nagrywanie.

Pozdrawiam


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia