środa, 1 lipca 2015

Nie gotuj swojego psa!


Ustawa o ochronie zwierząt
Art. 1.
§ 1. Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.

Statystyki przerażają, a z roku na rok jest coraz gorzej. Rocznie ginie 40 tys. Psów pozostawionych w samochodach. Temperatura w samochodzie pozostawionym w słonecznym miejscu może w ciągu 20 minut osiągać nawet do 60 stopni Celsjusza! Widzisz pozostawionego w nagrzanym samochodzie psa? 

Źródło


Nie bądź obojętny, reaguj!

Pozostawienie zwierzęcia w samochodzie w trakcie upału jest przestępstwem znęcania się nad zwierzęciem.

Osoba, która dopuszcza się takiego czynu musi liczyć się z odpowiedzialnością karną. Za znęcanie się nad zwierzęciem zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zwierząt (art. 35 ust. 1a) grozi kara grzywny, kara ograniczenia albo pozbawienia wolności do lat 2. W art. 6 ust. 2 czytamy, że przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpienia, a w szczególności: […], 17) wystawianie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych zagrażających jego zdrowiu lub życiu. W tym miejscu nie powinniście mieć wątpliwości czy takie zdarzenie można zgłosić policji.

Hipotetycznie.
Upalny dzień, parking pod dyskontem, zaparkowany w pełnym słońcu samochód, a w nim pozostawiony pies, bo Pani weszła tylko na chwilę do sklepu.
Co jako obywatel możesz zrobić?
Możesz dużo, jak dużo spytasz „Możesz uratować żywą istotę”.


Pamiętaj życie i zdrowie jest ważniejsze niż mienie!

Art. 26. Kodeksu Karnego
§ 1. Nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego.

No dobrze mamy paragraf, ale co tak w rzeczywistości on oznacza i na co prawo Nam pozwala?

W tym miejscu warto wspomnieć, że jeśli odpowiednie organy nie są w stanie odpowiednio szybko zareagować, musimy działać sami. Czyli jeżeli jesteśmy przekonani, że wezwana policja nie dotrze na czas, możemy sami wybić szybę. Warto pamiętać, że łatwiejsze do wybicia są szyby boczne z tyłu samochodu, a  uderzenie w krawędź szyby zamiast w środek szybciej przyniesie rezultaty. Nie zachęcam oczywiście do samodzielnego wymierzania sprawiedliwości, ale pamiętajmy, że w sytuacji gdy zagrożone jest życie zwierzęcia Nasze działanie jest jak najbardziej usprawiedliwione. Po wyciągnięciu czworonoga z samochodu nie schładzajmy go gwałtownie, zamiast tego ułóżmy go w cieniu i podajmy do picia chłodnej wody. Zbyt szybkie obniżenie temperatury może doprowadzić futrzaka do szoku termicznego i wyrządzić jeszcze więcej krzywdy.

Tym razem historia kończy się dobrze. Hipotetyczna Pani, trochę sfrustrowana odjeżdża z parkingu. Może za dwa dni zrozumie, że wystarczyło 5 minut dłużej, aby cegła którą znalazła na przedniej szybie znalazła się na fotelu. Jest przecież wiele sposobów, żeby ratować czworonogi, a zwiększanie świadomości wśród bezmyślnych ludzi jest też jednym z nich...Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia