Ogród Japoński Wrocław bez wiśni (WSWS cz. 3)

środa, sierpnia 26, 2015

Witajcie Kochani,
To już przed ostatni dzień blogowego wyzwania. Gdyby ktoś zapomniał hasło na dziś to FAKT.

Zabiorę Was w przyjemną przechadzkę po Wrocławskim Ogrodzie Japońskim, który mieści się w Parku Szczytnickim i liczy już sobie 102 lata dokładnie tak powstał w 1913 roku jako jedna z ekspozycji w ramach Wystawy Stulecia.

Na myśl o Japonii kraju kwitnącej wiśni w głowie ukazują się w głowie piękne obrazy i przyznam szczerze, że będąc tam pierwszy raz miałam nadzieje, że zastanę tam choć jedno drzewo wiśni, a tu smutek i rozczarowanie... Gdyż w Japońskim Ogrodzie nie ma nawet jednej małej sadzonki z której wyrosła by piękna wiśnia.

Poznaliście dzisiejszy fakt, a teraz trochę więcej o Ogrodzie Japońskim w Polsce.


Z tamtego okresu pozostał ogólny zarys ze stawem, układem strumieni oraz ciekawą dendroflorą. Okres wojenny wzbogacił teren ogrodu w budowle oraz roślinność, lecz charakter ogrodu nie spełniał wymogów japońskiej sztuki ogrodowej.


Obecny kształt ogrodu zawdzięczamy pracy polskich i japońskich specjalistów, którymi na etapie projektowym kierował prof. Ikuya Nishikawa. Japońscy specjaliści od ogrodów wraz z firmami polskimi stworzyli w czasie 2 lat piękny zakątek o typowo japońskim charakterze. uroczyste otwarcie odbyło się w 1997 roku.


Atrakcją ogrodu są dwie kaskady wodne "żeńska" (ONNA-DAKI), znajdująca się na północnym brzegu stawu i "męska" (OTOKO-DAKI) w części południowej. Malownicze strumienie wodne rzeźbią pagórkowaty teren ogrodu. Liczne drewniane budowle (mosty, pawilon herbaciany, bramy) wraz z oryginalnymi japońskimi latarniami i misami nadają orientalny charakter całemu założeniu.


Cennym elementem aranżacyjnym jest bogata w azjatyckie gatunki roślin. Uwagę przyciągają unikatowe formy bonsai oraz piękne czerwonolistne klony japońskie. Ten urokliwy o każdej porze roku ogród można zwiedzać od kwietnia do końca października.


Takie małe 2 w 1 post w ramach wyzwania oraz podróż do "Polskiej Japonii". A jakie są Wasze fakty?
Z przyjemnością o nich poczytam.You Might Also Like

0 komentarze

Kamila K.. Obsługiwane przez usługę Blogger.

Archiwum bloga

Prawa Autorskie

Wszystkie publikowane na blogu zdjęcia oraz treści są mojego autorstwa. Jeśli jest inaczej wyraźnie to zaznaczam.
Nie zezwalam na ich kopiowanie bez mojej zgody.

Jeśli chcesz skopiować coś z bloga proszę o kontakt - e-mail: wtrampkachdocelu@gmail.com lub w komentarzach pod postem.