środa, 26 sierpnia 2015

Ogród Japoński Wrocław bez wiśni (WSWS cz. 3)

Witajcie Kochani,
To już przed ostatni dzień blogowego wyzwania. Gdyby ktoś zapomniał hasło na dziś to FAKT.

Zabiorę Was w przyjemną przechadzkę po Wrocławskim Ogrodzie Japońskim, który mieści się w Parku Szczytnickim i liczy już sobie 102 lata dokładnie tak powstał w 1913 roku jako jedna z ekspozycji w ramach Wystawy Stulecia.

Na myśl o Japonii kraju kwitnącej wiśni w głowie ukazują się w głowie piękne obrazy i przyznam szczerze, że będąc tam pierwszy raz miałam nadzieje, że zastanę tam choć jedno drzewo wiśni, a tu smutek i rozczarowanie... Gdyż w Japońskim Ogrodzie nie ma nawet jednej małej sadzonki z której wyrosła by piękna wiśnia.

Poznaliście dzisiejszy fakt, a teraz trochę więcej o Ogrodzie Japońskim w Polsce.


Z tamtego okresu pozostał ogólny zarys ze stawem, układem strumieni oraz ciekawą dendroflorą. Okres wojenny wzbogacił teren ogrodu w budowle oraz roślinność, lecz charakter ogrodu nie spełniał wymogów japońskiej sztuki ogrodowej.


Obecny kształt ogrodu zawdzięczamy pracy polskich i japońskich specjalistów, którymi na etapie projektowym kierował prof. Ikuya Nishikawa. Japońscy specjaliści od ogrodów wraz z firmami polskimi stworzyli w czasie 2 lat piękny zakątek o typowo japońskim charakterze. uroczyste otwarcie odbyło się w 1997 roku.


Atrakcją ogrodu są dwie kaskady wodne "żeńska" (ONNA-DAKI), znajdująca się na północnym brzegu stawu i "męska" (OTOKO-DAKI) w części południowej. Malownicze strumienie wodne rzeźbią pagórkowaty teren ogrodu. Liczne drewniane budowle (mosty, pawilon herbaciany, bramy) wraz z oryginalnymi japońskimi latarniami i misami nadają orientalny charakter całemu założeniu.


Cennym elementem aranżacyjnym jest bogata w azjatyckie gatunki roślin. Uwagę przyciągają unikatowe formy bonsai oraz piękne czerwonolistne klony japońskie. Ten urokliwy o każdej porze roku ogród można zwiedzać od kwietnia do końca października.


Takie małe 2 w 1 post w ramach wyzwania oraz podróż do "Polskiej Japonii". A jakie są Wasze fakty?
Z przyjemnością o nich poczytam.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia