środa, 23 września 2015

Ładne czcionki na blogu

Ile razy wchodziłaś na blog i zachwycałaś się czcionkami, które idealnie dopełniają wizualną stronę bloga, a przede wszystkim mają polskie ogonki?
Jeśli Twoja przygoda z blogowaniem dopiero się rozpoczyna lub jesteś starym wymiataczem i chcesz odświeżyć swój blog nową oryginalną czcionką to zapraszam do dalszej części wpisu.

Odpowiednio dobrana do wyglądu bloga czcionka z polskimi znakami to moim zdaniem jeden z najważniejszych elementów całego szablonu. Niestety wewnętrznych czcionek blogera, które obsługują ogonki jest jak na lekarstwo, dlatego też postanowiłam zrobić dla Was kolejny Poradnik Blogera w którym nauczę Was jak w łatwy sposób wgrać nowe czcionki z polskimi znakami.

Pamiętajcie!
Zaczynając pracę w kodzie HTML, zawsze dla bezpieczeństwa dobrze zrobić kopię zapasową obecnego szablonu.

Czcionki do instalacji dla Naszego bloga pobieramy ze strony Google Fonts są darmowe i możemy je pobierać do woli.

Zaczynając pracę potrzebujemy wszystkich polskich znaków, niektórzy piszą je po kolei ja proponuje znaleźć sobie zdanie które ma w sobie wszystkie ogonki i napisać je małymi oraz dużymi literami.
Oto moje zachęcam do korzystania. Łatwo zapada w pamięć.
Struś krzyknął: Pędź te ćmy i żółwia wygoń!
STRUŚ KRZYKNĄŁ: PĘDŹ TE ĆMY I ŻÓŁWIA WYGOŃ!
No dobrze przejdźmy do rzeczy.
Jeśli już jesteśmy na stronie Google Fonts to zaczynamy szukanie czcionki, która Nam się podoba i pasuje pod względem estetycznym do całego szablonu.
  1. Przykładowy tekst, polskie znaki pisane po kolei lub zdanie zawierające wszystkie zmiękczenia, najlepiej pisane małymi oraz dużymi literami. Poniżej macie screeny przykładowych czcionek, które obsługują polskie znaki oraz te które ich wcale nie czytają.
  2.  Podgląd jak dana czcionka wygląda. Niestety nie wszystkie fonty obsługują polskie znaki.
  3. Jeśli mamy już wybraną odpowiednią czcionkę, która poprawnie czyta wszystkie znaki, przechodzimy dalej, klikając strzałkę.
Takie czcionki chcemy.

Tym fontom podziękujemy.
Czcionka wybrana, klikamy strzałkę i następuję przekierowanie.
Teraz trochę ustawień czcionki którą zainstalujemy.

1. Zaczynamy od wyboru stylu danej czcionki, czy ma być pochylona wytłuszczona itd. Sama stosuje i polecam wybór Normal 400 wtedy nie ma problemów z ładowaniem się podczas odpalania strony. Oczywiście można zaznaczyć wszystkie opcje, ale później mogą być problemy z ładowaniem strony.


2. Teraz charakter czcionki, tutaj niezależnie od wybranej czcionki zaznaczamy środkową opcję czyli Latin Extended.


3 i 4 są ze sobą połączone bo tu już nie ma ustawień. To dwa ostatnie punkty wgrywania zewnętrznych czcionek w szablon. Teraz oprócz otwartej strony Google Font wchodzimy w Bloggera>Szablon>Edytuj Kod HTML. 
Nie zapomnij o kopii zapasowej!

Powyższe linki to najważniejsze elementy podczas wgrywania zewnętrznych czcionek.
Najpierw trójeczka kopiujemy w całości adres i wklejamy go w kod HTML.


By ułatwić sobie szukanie odpowiedniego elementu nad/pod którym wkleimy Nasz link do wybranej czcionki wystarczy kliknąć w dowolnym miejscu w kodzie, a następnie wcisnąć CTRL+F. Przyjęło się, że URL czcionki wklejamy NAD frazą </HEAD>, choć jak widzicie u mnie linki są wklejone praktycznie pod początkową frazą <HEAD> i też działają. Podkreśliłam Ważny element, po wklejeniu linku musicie go zamknąć poprzez wpisanie jako przedostatni znak "/" czyli końcówka ma wyglądać css'/> Jeśli zapomnimy zamknąć link podczas zapisu wyskoczy błąd.

Czcionka wgrana, teraz w kodzie musimy wybrać elementy, które mają być pisane nowo wgraną czcionką.
Jeśli wyłączyliśmy okienko szukania to znów klikamy CTRL+F i szukamy frazy font lub family i podmieniamy linkiem z kroku 4, niestety każdy z osobna.


Poszczególne nazwy elementów w szablonie, oczywiście nie wszystkie możecie znaleźć u siebie, ponieważ każdy ma inne gadżety.
h3.post-title - zmiana tytułów postów.
.widget h2 (musisz utworzyć ten selektor, gdyż nie ma go w szablonie) - zmiana tytułów widżetów.
.post-body - zmiana treści posta.
.Header h1 - zmiana nagłówka.

Pozdrawiam

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia