piątek, 15 stycznia 2016

BAŚNIE BRACI GRIMM DLA DOROSŁYCH I MŁODZIEŻY. BEZ CENZURY Philip Pullman - Recenzja

Popołudnie z książką... 
Dla mnie to idealny sposób by odreagować, po ciężkiej pracy. Czasu ostatnio mam mniej, ale jednak staram się choć na chwilę pogrążyć się w książkowym świecie. Do serii o Harrym Potterze mogłabym wracać cały czas, ale pojawia się tyle genialnych książek, że było by żal niektórych nie przeczytać. Tak było z dzisiejszą książką.

BAŚNIE BRACI GRIMM DLA DOROSŁYCH I MŁODZIEŻY. BEZ CENZURY Philip Pullman. Od zawsze kochałam baśnie, już jako mały szkrab miałam swoją wielką księgę baśni. Teraz jestem starsza, ale miłość do baśni pozostała, dlatego też, gdy tylko nowa wersja Baśni Braci Grimm wpadła mi w ręce zapragnęłam wrócić do dziecięcych lat.


Pięćdziesiąt opowieści, napisanych przez niemieckich bajkopisarzy. Nowa odsłona mniej popularnych, ale na pewno bardziej interesujących baśni braci Grimm. Opowieści zebrane przez braci to coś więcej, niż bajki opowiadane dzieciom przed snem, mające zawsze dobre zakończenie. To nie kreskówki dopięte przez twórców na ostatni guzik. Królewna Śnieżka, Czerwony Kapturek czy też Roszpunka okazują się mieć drugą twarz, bardziej rzeczywistą i czasem dosadniejszą niż we współczesnych wersjach. Philip Pullman daje Nam coś więcej niż baśnie, które znamy, daje Nam opowieści, które są o wiele bliższe mówionemu oryginałowi niż baśnie które znamy z czasów dzieciństwa. Każda baśń zakończona jest komentarzem, dzięki któremu możemy zrozumieć całą opowieść, tym bardziej że nie każda baśń Braci Grimm miała piękne zakończenie, w stylu :
"...I żyli długo i szczęśliwie..."

Interpretacje Pullmana są bliższe opowiadaniom grozy, a czasem nawet nowelom kryminalnym. Każda baśń ma swój motyw przewodni, a czasem nawet drugie dno.  Rodzina, społeczeństwo lub też pojedynczy człowiek, punktem wspólnym jest ich nieskomplikowana budowa gdzie dominuje czerń, biel i czerwień krwi. Autor skupia się na fabule. Miłość, zdrada, śmierć to ów fabuły towarzyszące Nam podczas lektury. Dzięki wszystkim elementom baśnie nie przypominają bajek na dobranoc, które częściej mydlą oczy niż przekazują pewne wartości.

Pozdrawiam

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia