sobota, 5 marca 2016

Post gościnny: Jak dobrać font do kategorii grafiki?


Na blogu goszczę koleżankę po fachu. Grafika komputerowego Monikę z bloga BlackDeer na którego serdecznie zapraszam, ale jak najpierw zapraszam do lektury artykułu.

Design nas otacza, jest wokół nas. To nie tylko piękne grafiki w Internecie, bądź zaklęte w ramach: to zaproszenia, ulotki, broszury, znaki drogowe a nawet instrukcje, ale pewnie już to wiesz, skoro zaczynasz interesować się grafiką. Przyjrzyj się informacjom, wszelkiemu tekstowi pisanemu wokół. Dlaczego ich wygląd się różni?

Tu nie chodzi o widzimisię projektanta. Chodzi o czytelnika, odbiorcę kreowanej treści. Pobaw się dziś w profesjonalnego projektanta i przeczytaj - jak dobrać font do kategorii Twojej pracy.
Zacznijmy od oczywistego przykładu: grafiki tworzone dla kobiet, na ważne uroczystości, dla wszystkich miłych zdarzeń. Tu rządzą wszelkiego rodzaju "pisanki", czyli takie litery, które imitują ręczne pismo. Idealnie nadadzą się do...ślubnych zaproszeń, albo do logo dla kosmetyczki, czy fryzjera.Czujesz się dziś trochę retro? To ?świetnie, bo vintage'owe fonty znowu wróciły do łask. Potrzebujesz zaprojektować, stylizowane na stare, hipsterskie logo? A może projektujesz plakat z historycznym wydarzeniem? Sprawdź moje propozycje.
Może teraz trochę technologii? Poszukaj inspiracji w kształcie sprzętu RTV i AGD. Brzmi ?śmiesznie? Sprawdź? rysunki techniczne i podejrzyj używane tam litery. Spójrz na elektroniczne budziki i zegarki. Zwróć więc uwagę na twarde rogi. Jeśli projektujesz nagłówki do instrukcji, lub opisujesz rysunek, uderz w zaproponowane fonty.
Załóżmy, że masz do przekazania jedną, ważną ideę. Wyraz, który musi się wryć w świadomość czytelnika. Nie ważne, czy jest to cena, czy idea Twojego biznesu. Tutaj przychodzą duże, grube fonty. Wszelkie boldy zwrócą uwagę i przyciągną ją, tam, gdzie chcesz. Oczywiście, jeśli nie będzie to rozproszone ilością takich zabiegów.Do opracowania masz plakat z pięknym cytatem. Głębokim, dotyczącym życia. Gdzie zaczniesz szukać fontów? Oczywiście, we wszelkich szeryfach i kursywach. Szeryfy to wszelkie litery z ornamentami na końcach linii, tworzących litery - spójrz na popularną Georgię, lub Times New Roman. Pamiętaj, że te fonty idealnie nadają się do druku. W przypadku stron internetowych, lub wyświetlania na ekranie, wybierz co? innego.
Do publikowania dużej ilości tekstu w Internecie, warto jednak wybrać jeden z popularnych fontów bezszeryfowych (tzn., bez ornamentów na końcach linii). Dlaczego popularny? Badania dowiodły, że użytkownikowi lepiej czyta się znane litery - w obecnych czasach, zamiast Verdany i Tachomy, będzie to raczej Lato (najlepszy polski font ever), Open Sans oraz PT Sans.Mam nadzieję, że zaciekawiłam Cię tematem liter. Zajmuję się projektowaniem, więc wiem, że to podstawy, a podane przeze mnie przykłady to tylko niewielka część nauki i umiejętności jaką jest typografia (składanie fontów) i liternictwo (tworzenie fontów). Jeśli jednak podoba Ci się ten temat, spróbuj dobrać do siebie dwie rodziny i zobacz, jak będzie się to czytało. Koniecznie podziel się rezultatami w komentarzu i zobacz, o czym piszę u siebie.

Autorka wpisu: Monika

Na blogu piszę tam o umiarkowanym minimalizmie, projektowaniu i o ludziach. Zawodowo jest projektantką grafiki komputerowej. W wolnym czasie szyję, piszę i oczywiście gra.

Tutaj ją znajdziecie:
Blog: BlackDeer
Instagram: msriotte
Facebook: BlackDeer Pozdrawiam

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia