piątek, 18 marca 2016

Post Gościnny: Treść bloga to też wizytówka - czyli co nieco o aspekcie merytorycznym wpisów.


Wiadomą rzeczą jest, że pierwsze co przykuwa wzrok na odwiedzanej przez Nas stronie to jej wygląd. Mało kto zostaje na stronie która jest dla Nas nie czytelna z różnych przyczyn. Dopiero, gdy wygląd estetyczny przypadł Nam do gustu zabieramy się za czytanie, ale o tym jak ważny i co powinien zawierać dobry tekst opowie Wam Ania z bloga Anne18-recenzentka
Zapraszam do lektury.


3 złote zasady.
1) Zanim coś napiszesz, trzy razy się zastanów.

Żaden tekst na bloga nie powinien być tworzony na szybko. Nie tylko dlatego, że przysłowie mówi Gdy się człowiek śpieszy to się diabeł cieszy. Po prostu taka notka nie będzie dobra i pozbawiona drobnych, ale jednak pomyłek. Przed przystąpieniem do tworzenia wpisu dokładnie sprawdź takie rzeczy jak:
W przypadku bloga recenzenckiego (literatura, film, muzyka):
·        Imiona i nazwiska bohaterów
·        Miejsce akcji
·        Główne wątki
·        Inne kwestie, które uznasz za istotne
W przypadku bloga kulinarnego, dotyczącego zdrowego stylu życia:
·        Składniki i sposób przygotowania dań
·        Zalecenia dotyczące ćwiczeń i diet

W przypadku bloga podróżniczego:
·        Nazwy miast, miejscowości i słynnych budowli
·        Ważne dla turysty szczegóły
Tematyka blogów może być różna, ale na żadnym nie wolno Ci popełniać tak zwanych błędów kardynalnych i mylić faktów, które opisałam w powyższych przykładach. Tego nikt, nawet najwierniejszy czytelnik nie wybacza.

Kiedy tworzysz jakiś dłuższy fragment, zastanów się co dokładnie chcesz w nim zawrzeć oraz jakie sformułowania najlepiej to oddadzą. Nie masz pewności, która forma wyrazu jest właściwa? Słownik poprawnej polszczyzny czy języka polskiego (internetowy bądź papierowy) nie gryzie, a korzystanie z niego nie jest czymś czego musiał/a byś się wstydzić.

2) Jak ognia unikaj:
·     Stawiania pomiędzy wyrazami więcej niż jednego znaku spacji - taki detal czasem nie pozwala skupić się na czytaniu.
·        Błędów językowych, ortograficznych, interpunkcyjnych i składniowych – te drugie są moją największą bolączką, ale cały czas z nimi walczę, bo wiem, że mówiąc delikatnie niezbyt dobrze świadczą o mnie i każdym kto je popełnia. Osobom, które najwięcej pomyłek mają właśnie w tej materii pomóc może strona: http://sjp.pwn.pl/zasady/XI-Ogolna-charakterystyka-polskiej-interpunkcji;629735.html Pamiętaj, mówimy odnośnie do czegoś, nie odnośnie czegoś.
·        Gubienia słów, pojedynczych liter, zapominania o spacji, ogonku, kropce przy ą i ę, ż np. tez zamiast też.
·      Powtarzania tych samych słów (zwłaszcza w kilku kolejnych zdaniach). Warto poszukać synonimów. Nie zawsze potrzebny jest do tego słownik, bo tę opcję posiada także zwykły Word.
3) Zilustruj to o czym piszesz.
Każdy wpis należy wzbogacić o tematyczne zdjęcia bądź grafiki i podać ich źródło. Jeśli są Twoje również je podpisz. Jak? Chociażby słowami fotografia własna. Możesz także podać adres bloga oraz rok ich wykonania.
Jeśli stawiasz jakąś tezę, poprzyj ją silnymi argumentami w postaci danych statystycznych (diagram lub wykres), zdjęć, filmów, a nawet cytatów. Wstawianie ich co prawda wydłuża proces powstawania wpisów, ale podnosi ich wiarygodność i wartość merytoryczną. Jeśli temat tego wymaga, w celu wyjaśnienia omawianego zjawiska bądź problemu posłuż się przykładami z historii, literatury, filmu lub najprościej z życia. Pozwolą one czytelnikowi lepiej zrozumieć to, co chcesz mu przekazać.

Zapamiętaj:
Niezależnie od tego jaki tekst piszesz i dla kogo go tworzysz, musisz pamiętać o zachowaniu poprawności językowej i wiarygodności merytorycznej. Wszystko co pojawia się na stronie/blogu po wciśnięciu Opublikuj idzie w świat i staje się reklamą. Nie tylko Twojego miejsca w sieci, stylu pisania, ale i Ciebie jako człowieka.

Autorka wpisu:
Anne18
Studentka 4 roku Pedagogiki, dziewczyna, która lubi dobrą książkę, nastrojową muzykę i filmy z duszą.

Znajdziecie ją tutaj:
 

Pozdrawiam


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia