niedziela, 4 sierpnia 2019

"Piękna litera - minuskuła karolińska" Podręcznik do kaligrafii - Barbara Bodziony

Kaligrafia - sztuka pięknego, często bardzo ozdobnego pisania. Aż dziwne, że w dzisiejszych czasach, gdy każdy za czymś pędzi coraz więcej osób decyduję się na rozpoczęcie przygody właśnie z kaligrafią. Dlaczego? Z jednego prostego powodu, sztuka kaligrafii wymaga od Nas zwolnienia tempa. 
By pisanie było zabawą trzeba zwolnić... 
Usiąść przy biurku lub stole, zrobić sobie ulubionej herbaty lub kawy, wziąć coś do pisania i po prostu tworzyć. Pomimo, iż zawsze zwracałam dużą uwagę na to jak wygląda moje pismo to nigdy nie miałam odwagi, by na poważnie zacząć przygodę z pismem. Jednak dobre duszyczki z mojego otoczenia od dłuższego czasu wierciły mi dziurę w brzuchu, bym spróbowała i tak zaczęłam szukać zeszytów ćwiczeń, książek oraz różnego rodzaju materiałów (szczególnie brush penów) i tak wpadłam na genialnie wydaną książkę, która jest jednocześnie zeszytem ćwiczeń do kaligrafii. 
Przedstawiam Podręcznik do kaligrafii - Piękna litera - minuskuła karolińska.


"Piękna litera - minuskuła karolińska" Podręcznik do kaligrafii autorstwa Barbara Bodziony. Podręcznik (o ile można go tak nazwać) jest częścią drugiego tomu Pięknej Litery. Oprócz tej części na rynku możemy znaleźć jeszcze dwie książki, a dodatkowo tom trzeci jest w trakcie opracowań. 

Niektórzy z Was mogą się zastanawiać, dlaczego nie zaczęłam swojej przygody z kaligrafią, od pierwszego tomu Pięknej Litery tylko wybrałam ostatni, najnowszy, który pojawił się na rynku? Otóż odpowiedź jest bardzo prosta. Szperając w sieci i sprawdzając tematykę poszczególnych tomów postanowiłam najpierw zająć się jednym z najbardziej znaczących pism średniowiecza, jakim jest właśnie minuskuła karolińska i choć poprzednie części opowiadają o bardziej znanych stylach pisania tj. kursywa angielska czy italika to wyboru nie żałuje, bo ten styl pisania jest mi bardzo bliski.


No dobrze, przejdźmy do książki, bo trochę mnie poniosło ze wstępem. Podręcznik jest wydany w prosty i urzekający sposób. Bardzo podoba się nie zdobiona na siłę okładka i to, że książka nie jest klejona tylko szyta, przez co o wiele przyjemniej się z nią pracuję, jeśli chodzi o zawarte w niej ćwiczenia.


Sięgając po ową pozycję spodziewałam się, że będzie w niej o wiele więcej miejsca na ćwiczenia i tutaj jest mały minus, ale samych ćwiczeń jest mnóstwo. Oprócz ćwiczeń autorka szczegółowo omawia minuskułę karolińską, ale spokojnie książka nie jest szkolnym podręcznikiem, dlatego też nie bójcie się, że się zanudzicie. Trochę ponad 100 stron, a tyle dobrze przekazanej wiedzy (uwierzcie nie każdy to potrafi) i podstawowych ćwiczeń by zacząć pisać praktycznie od razu, że trudno uwierzyć, iż dopiero nie dawno wpadłam na pozycję Pięknej Litery.


Świetnym jest, że przy każdym ćwiczeniu mamy dokładnie podane jakiej stalówki użyć, jak mocno naciskać, a nawet pod kątem ilu stopni trzymać pióro by litery wychodziły idealne. Oprócz ćwiczeń podstawowych, które pojawiają się stopniowo coraz trudniejsze na końcu znajdziemy również cały alfabet wraz z miejscem do ćwiczeń. 

Podpisuję się pod tą pozycją z czystym sercem, bo podręcznik jest na prawdę super przygotowany. Nie ważne czy dopiero zaczynasz z kaligrafią i szukasz swojego stylu pisania czy chcesz spróbować czegoś nowego, książka jest po prostu świetna i z pewnością sięgnę po pozostałe części, a Was zostawiam z kilkoma ćwiczeniami, jak to wygląda w książce.

Za podręcznik dziękuję portalowi https://www.jakkupowac.pl

Pozdrawiam i do przeczytania.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia