piątek, 7 lutego 2020

"What the F. Co przeklinanie mówi o naszym języku, umyśle i nas samych" - Benjamin K. Bergen

"What the F. Co przeklinanie mówi o naszym języku, umyśle i nas samych" autorstwa Benjamina K. Bergena to kolejna na moim blogu recenzja książki z dziedziny językoznawstwa. Pierwsza to "DOBRE MANIERY DLA MIŁYCH LUDZI KTÓRZY CZASEM MÓWIĄ K***A" - AMY ALKON, która była sporym rozczarowaniem. Na szczęście tym razem było inaczej. Pozycja na prawdę wciąga i z czystym sumieniem mogę już teraz napisać, że przypadnie do gustu wielu czytelnikom.


Autor dzięki analizom (wykresy również znajdziemy w książce) pokazuje Nam wulgaryzmy w całkowicie innym świetle. Wyjaśnia znaczenie najczęściej używanych wulgaryzmów, a także analizuje je pod kątem np. ilości liter. Badania przedstawione w książce oparte są na języku angielskim, ale autor pokazuje, że niezależnie od języka klasyfikacja przekleństw jest raczej uniwersalna. Bo przecież w każdym języku można znaleźć wulgaryzmy często i rzadko używane. Bergen wielokrotnie powtarza w swojej pozycji, że wbrew pozorom wulgaryzmy są ważne i potrzebne w Naszym języku. 

Pozycja, choć do najcieńszych nie należy czyta się bardzo przyjemnie i szybko, nie tylko przez umieszczone w niej spore ilości wykresów, ale przede wszystkim ze względu na język jakim jest napisana. Z całą pewnością "What the F. ..." pozwoli czytelnikowi zastanowić się głębiej nad używanymi wulgaryzmami. Jeśli ktoś lubi książki z dziedziny językoznawstwa to serdecznie polecam, również rodzicom, bo książka może pomóc m. in. w uświadamianiu dzieci i młodzieży czym są "ocenzurowane" słowa i jak ich używać.


Za możliwość przeczytania dziękuję portalowi https://www.jakkupowac.pl/.

Pozdrawiam i do przeczytania.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia