Najczęściej w okresie dojrzewania mamy do czynienia z różnymi zmianami na naszej twarzy. Pryszcze i zaskórniki to najczęściej występowane zmiany trądzikowe. Jest wiele powodów dla których na naszej twarzy pojawiają się przyszcze, dlatego w tym artykule znajdziesz odpowiedź dlaczego na naszej twarzy pojawiają się pryszcze i wypryski..

Co to jest pryszcz?

Pryszcz to mała krosta lub grudka. Pryszcze rozwijają się, gdy gruczoły łojowe zostają zatkane i zakażone, co prowadzi do obrzękniętych, czerwonych zmian wypełnionych ropą. Pryszcze są częścią trądziku, tak jak wspomnieliśmy wyżej pojawiają się one najczęściej w okresie dojrzewania, ale mogą wystąpić w każdym wieku.

Dlaczego pryszcze pojawiają się najczęściej w okresie dojrzewania?

W okresie dojrzewania zmienia się produkcja hormonów. Może to spowodować nadmierną aktywność gruczołów łojowych, znajdujących się u nasady mieszków włosowych. W rezultacie pryszcze najczęściej pojawiają się w okresie dojrzewania i w okresie menstruacji u kobiet.

Gdzie pojawiają się najczęściej wypryski?

Pryszcze najczęściej dotykają twarzy, pleców, klatki piersiowej i ramion. Dzieje się tak, ponieważ w tych obszarach skóry znajduje się wiele gruczołów łojowych.

Dlaczego na naszej twarzy pojawiają się pryszcze? Przyczyny powstawania pryszczów

  1. Pryszcze pojawiają się, gdy pory zostają zatkane sebum i martwą skórą. Ważne jest więc  między innymi wykonywanie peelinów enzymatycznych lub mechanicznych. Warto jest jednak przed zastosowaniem peelingu dowiedzieć się który będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Zablokowane pory prowadzą czasami prowadzą do infekcji i zapalenia. Na niektórych ludzi zatkane pory wpływają na jednych mniej na drugich bardziej.
  2. Znaczący wpływ na pojawianie się pryszczy mają zmiany hormonalne spowodowane dojrzewaniem lub ciążą.
  3. Niektóre leki, takie jak niektóre tabletki antykoncepcyjne przyczyniają się do wzrostu zmian trądzikowych.
  4. Najczęściej jednak do zmian trądzikowych przyczynia się dieta bogata w rafinowane cukry lub węglowodany. Tak więc jedzenie fastfoodów, chipsów czy frytek może przyczynić się do zwiększenia ilości zmian trądzikowych.
  5. Czasem, mimo że staramy się trzymać odpowiednią dietę, pilnując odpowiedniej pielęgnacji zdarza się że nadal mamy problemy z pryszczami. Może być to spowodowane genami – często dziedziczymy to po rodzicach, dlatego jeśli twój rodzic miał trądzik istnieje dużo prawdopodobieństwo że ty również będziesz mieć.
  6. Odpowiednia pielęgnacja – często zapominamy o odpowiedniej pielęgnacji czyli codzienny demakijaż, przywracanie naturalnego ph skórze, odpowiednie nawilżanie adekwatne do naszej cery (pamiętaj również że cera tłusta również potrzebuje nawilżenia), maseczki oraz peelingi. Pamiętaj że po zimie nasza cera jest sucha i matowa dlatego warto zadbać o nią wcześniej i zregenerować ją na wiosnę
  7. Ludzie są najbardziej narażeni na rozwój trądziku w okresie dojrzewania. W tym czasie w organizmie zachodzą zmiany hormonalne. Zmiany te mogą wywołać produkcję sebum, prowadząc do zwiększonego ryzyka trądziku. Trądzik hormonalny związany z dojrzewaniem zwykle ustępuje lub przynajmniej zmniejsza się po osiągnięciu dorosłości.
Jak można zapobiegać trądzikowi?
unsplash.com

Jak leczyć trądzik?

Istnieją różne sposoby aby jak najszybciej pozbyć się trądziku jednak nie zawsze są one skuteczne. Jeśli jednak nasze domowe sposoby nie pomagają w leczeniu trądziku, dostępnych jest kilka dostępnych leków przeciwtrądzikowych. Większość z tych leków zawiera składniki, które mogą pomóc zabić bakterie lub zmniejszyć ilość sebum na skórze. Obejmują one:

  • Nadtlenek benzoilu który jest obecny w wielu kremach i żelach przeciwtrądzikowych. Służy do wysuszania istniejących pryszczów i zapobiegania nowym. Nadtlenek benzoilu zabija również bakterie wywołujące trądzik.
  • Siarka to naturalny składnik o charakterystycznym zapachu, który można znaleźć w niektórych balsamach, środkach czyszczących i maskach.
  • Rezorcynol jest mniej powszechnym składnikiem używanym do usuwania martwych komórek skóry.
  • Kwas salicylowy jest często stosowany w mydłach i środkach do zmywania trądziku. Pomaga zapobiegać zatykaniu się porów.

Jeśli jednak produkty z wyżej wymienionymi składnikami nie pomogą wam w walce z trądzikiem warto wtedy udać się do lekarza, przepisze on nam dużo mocniejsze leki które mogą pomóc zminimalizować lub całkowicie pozbyć się pryszczy i trądziku. Lekarz może przepisać nam antybiotyki doustne lub miejscowe które zmniejszają stan zapalny i zabijają bakterie wywołujące pryszcze. Zazwyczaj antybiotyki są stosowane tylko przez krótki czas, aby organizm nie uodparniał się i nie narażał na infekcje.

Jak można zapobiegać trądzikowi?

Niestety niesamowicie trudno jest zapobiec trądzikowi. Ale można podjąć kroki w domu, aby zapobiec trądzikowi na przykład:

  • mycie twarzy dwa razy dziennie bezolejowym środkiem myjącym
  • unikanie makijażu zawierającego olej
  • zmywanie makijażu i dokładne czyszczenie skóry przed snem
  • prysznic po treningu
  • unikanie obcisłej odzieży
  • jedzenie zdrowej diety z minimalną ilością rafinowanych cukrów
  • zmniejszenie stresu

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here