Mówi się, że pies może być najlepszym przyjacielem człowieka i na pewno jest w tym dużo prawdy, natomiast oprócz czerpania przyjemności z towarzystwa tego zwierzaka, należy również o niego odpowiednio dbać. Pies bez względu na rasę i rodzaj sierści wymaga regularnych kąpieli i zastosowania właściwie dobranych środków myjących oraz pielęgnacyjnych. Jak często kąpać czworonoga? Spytaj o to weterynarza.

Regularne kąpiele psa

Uznaje się, że powinno się kąpać psa przynajmniej raz na 3 miesiące, natomiast psiaki, które stale przebywają na zewnątrz, wymagają mycia rzadziej. Kąpiele są potrzebne nie tylko po to, aby nasz czworonożny przyjaciel był po prostu czysty i nie brudził naszego mieszkania. Podczas codziennych spacerów na jego sierści zbiera się mnóstwo zanieczyszczeń, jak kurz, błoto, smog. Co więcej, w sierści gromadzić się mogą roztocza, bakterie, pasożyty, które przyczynia się do pogorszenia jego stanu zdrowia czy chorób skórnych.

Co ważne, kąpiele psiaka powinny odbywać się częściej także w okresie wzmożonych upałów. Zmoczenie psa da mu zwyczajnie tak potrzebną ochłodę i orzeźwienie.

Psa z powodzeniem można kąpać samodzielnie, w domowej wannie lub prysznicu. Jeśli nie masz do tego odpowiednich warunków albo Twój pupil nie znosi moczenia, zawsze możesz skorzystać z usług regularnych gabinetów. Dla dużych psiaków w największych miastach naszego kraju przewidziano także specjalne myjnie.

Pierwsza kąpiel psa

Osoby, które dopiero przygarnęły szczeniaka i nie mają większego doświadczenia w zakresie pielęgnacji czworonogów, powinny wstrzymać się z kąpielą pieska do co najmniej 4 miesiąca jego życia. Gdy nadejdzie czas kąpieli, warto przygotować dobre akcesoria, przede wszystkim dedykowany szczeniętom szampon dla psa. Preparat przeznaczony do kąpieli dużych, dorosłych psów może podrażnić jego skórę, wywołać alergię albo łupież.

Szczególną uwagę należy zwracać na uszy psa, nie powinno się ich zalać.

Jaki szampon wybrać?

Producenci kosmetyków dla psów oferują nam mnóstwo preparatów o różnym składzie. Zawsze warto wybierać te dedykowane odpowiedniej rasie. Weźmy pod uwagę, że psy mają różną sierść, niektóre rasy mają włosy. Szampony należy dobierać, uwzględniając wielkość psa, jego wiek, ewentualne problemy skórne, wrażliwość, uczulenie. Na rynku znajdziemy specjalne szampony dla yorków czy maltańczyków albo sznaucerów, czy wilczurów. Oprócz szamponów dostępne są też odżywki i warto na nie stawiać. Przydają się szczególnie dla psów o długim włosiu, ułatwiają rozczesywanie i zapobiegają powstawaniu kołtunów.

Zawsze trzeba zwracać uwagę na reakcję psa po zastosowaniu szamponu. Jeśli nadmiernie się drapie, konieczna jest kolejna kąpiel z zastosowaniem innego specyfiku. Może okazać się, że świąd powstał poprzez niedokładne spłukanie sierści.

Zasada jest prosta, kąp psa średnio raz na trzy miesiące oraz zawsze wtedy, gdy nadmiernie się wybrudzi. Kąpiel dobrze jest zawsze stosować po deszczu, ale nie należy przesadzać. Zbyt częste używanie szamponów dla czworonogów może zbytnio wysuszyć jego skórę i zniszczyć sierść.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here