Jak wiemy istnieje kilka rodzajów cery, niewątpliwie czasem ciężko określić jaki typ cery mamy jednak dziś chcielibyśmy się skupić na krótkiej charakterystyce takich typów cery. Chcielibyśmy również dać wam kilka wskazówek, które z pewnością pomogą wam lepiej zadbać o kondycję cery.

Cera normalna

Jak rozpoznać: Osoby mające skórą nie mają wielu wyprysków. Taka skóra nie reaguje negatywnie na nowe produkty lub zmiany pogody. Nie potrzebujesz przez cały dzień nawilżać twarzy ani zmywać olejku z twarzy. Twoja skóra jest jędrna, z minimalnymi drobnymi liniami i zmarszczkami.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji skóry normalnej:

Przy normalnej skórze prawie nie odczuwasz wrażliwości, suchości ani przetłuszczania się. Twoja skóra toleruje większość składników, co oznacza, że możesz intensywnie bawić się produktami kosmetycznymi i eksperymentować ze środkami myjącymi, nawilżającymi i maseczkami, aż znajdziesz dokładnie to, co Ci odpowiada.

Tłusta cera

Jak rozpoznać: Twoja skóra zawsze wydaje się promienna. Prawdopodobnie nie są Ci obce chusteczki lub matujące proszki. Może się okazać, że produkty do makijażu i pielęgnacji skóry nie zawsze są takie jak byś chciał.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji skóry tłustej:

W przypadku skóry tłustej kontrola połysku jest głównym problemem. Chociaż tłusta skóra ma zalety – na przykład mniej zmarszczek, to należy unikać składników takich jak olej mineralny, wazelina i alkohol. Produkty oznaczone jako „nie zatyka porów” świetnie sprawdzają się w przypadku skóry tłustej, z wiadomego powodu – nie zatykają. Bezolejowe środki nawilżające to twoi najlepsi przyjaciele – bardzo ważne jest odpowiednie nawilżenie skóry tłustej! Nie można zapominać o odpowiednich peelingach i maski. Pamiętaj, aby nie myć nadmiernie twarzy, ponieważ wysuszenie porów może spowodować, że wyprodukują jeszcze więcej sebum.

odpowiednia pielęgnacja twarzy- oczyszczanie
pixabay.com

Cera mieszana

Jak rozpoznać: jeśli nie wiesz, jaki masz typ skóry, prawdopodobnie jest to skóra mieszana. Jeśli twoja cera w niektórych miejscach jest sucha, a w innych tłusta to najprawdopodobniej masz cerę mieszaną. Taki typ cery jest najlepiej opisywany jako tłusta strefę T (pasek na czole i linię wzdłuż nosa) i sucha lub normalna skóra na pozostałej części twarzy.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji skóry mieszanej 

Mając skórę mieszaną musisz trzymać się z daleka od tych samych składników, co skóra tłusta i sucha – czyli na przykład produkty na bazie alkoholu. Odizoluj problematyczne obszary za pomocą zabiegów punktowych i użyj toników lub kremu równoważącego, aby wyrównać naturalne ph skóry.

Cera sucha / odwodniona – jak odróżnić skórę suchą od odwodnionej?

  • Jak rozpoznać: Suchość i odwodnienie to w rzeczywistości dwa odrębne problemy, ale mają bardzo podobne objawy.
    Suchość jest spowodowana brakiem sebum w skórze. Objawy obejmują łuszczenie się, wrażliwość, swędzenie i pęknięcia. Może to być spowodowane stylem życia i czynnikami środowiskowymi lub stanem przewlekłym (w przypadku egzemy lub chorób pokrewnych).
  • Odwodnienie jest wynikiem tego, że Twoja skóra nie zatrzymuje wystarczającej ilości wilgoci. Twoja skóra może być napięta, wyglądać jak papier lub mieć małe, drobne zmarszczki, gdy jest ściągnięta.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji skóry suchej i odwodnionej

  • Aby zadbać o suchą skórę, warto zatrzymać wilgoć, nakładając bogaty krem ​​nawilżający kilka razy dziennie – zwłaszcza po umyciu rąk lub kąpieli. Staraj się, aby powietrze w Twoim domu było ciepłe i wilgotne. Unikaj używania ostrych mydeł lub produktów zawierających olejki cytrusowe lub dużo aromatów.
  • Jeśli Twoja skóra jest odwodniona, koniecznie szukaj produktów na bazie wody, ponieważ produkty na bazie oleju mogą w rzeczywistości pogorszyć stan skóry. Co najważniejsze, upewnij się, że każdego dnia pijesz wystarczającą ilość wody!
Czy skóra tłusta potrzebuje nawilżenia?
unsplash.com

Skóra trądzikowa

Jak rozpoznać: Jeśli masz częste wypryski (lub takie, które po prostu nigdy nie ustępują), prawdopodobnie masz skórę skłonną do trądziku. Oznacza to, że pory mają tendencję do łatwego zatykania się, przez co jesteś bardziej podatny na zaskórniki, pryszcze lub krosty niż inne rodzaje skóry. Możesz mieć tłustą lub suchą skórę i mieć skłonność do trądziku.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji skóry trądzikowej

Używaj środków myjących specjalnie opracowanych do leczenia trądziku, a także złuszczających i nawilżających, które pomogą zminimalizować wypryski. Delikatnie oczyść twarz, aby uniknąć urazów istniejących wyprysków, i użyj miejscowego żelu do leczenia i rozjaśniania blizn potrądzikowych. Jeśli wyjątkowo chcesz się pozbyć pryszczów istnieją różne metody które Ci w tym pomogą. Pamiętaj, że jest również wiele czynników które powodują że na twojej twarzy pojawiają się trądzik i pryszcze.

Skóra wrażliwa

Jak rozpoznać: Wrażliwa skóra może być spowodowana genetyką, alergiami lub czynnikami środowiskowymi. Taka skóra łatwo się rumieni, często występują wypryski i guzy. Ponadto występuje na przykład pieczenie po zastosowaniu produktu do pielęgnacji skóry. Ta skóra ma wiele plam suchej, łuszczącej się, podrażnionej skóry

Wskazówki dotyczące pielęgnacji skóry wrażliwej

Przy wyborze kosmetyków musisz zachować ostrożność, ponieważ jesteś bardziej podatny na podrażnienia, zaczerwienienia, pieczenie, pieczenie lub wypryski. Unikaj zapachów i substancji drażniących, takich jak alkohol lub składniki przeciwbakteryjne. Szukaj produktów z mniejszą ilością dodatków i takich, które mają właściwości uspokajające, lecznicze lub przeciwzapalne.

Cera dojrzała

Jak rozróżnić: chociaż skóra nie u wszystkich starzeje się w tym samym tempie, objawy są dość uniwersalne. Możesz zauważyć zmarszczkę tu i ówdzie lub więcej suchości niż w młodszych latach. W przypadku skóry bardziej dojrzałej możesz zauważyć zwiotczenie, ciemne plamy, matowość i odwodnienie.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji skóry dojrzałej

Skóra dojrzała wymaga zwiększonej pielęgnacji, aby poradzić sobie z uszkodzeniami. Nigdy nie jest za późno na stworzenie rutyny przeciwstarzeniowej z zabiegami regenerującymi, które mogą zwiększyć kolagen, a także chronić przed agresorami środowiskowymi.

Jak widzimy jest kilka rodzajów skóry i każdy rodzaj cery powinien być inaczej pielęgnowany. Zawsze jednak trzeba pamiętać o odpowiednim nawilżeniu, oczyszczeniu i złuszczeniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here