Nasza skóra jest naszym największym i najbardziej widocznym organem. Składa się z trzech warstw: naskórka (warstwa zewnętrzna), skóry właściwej (warstwa środkowa) i tkanki podskórnej (warstwa podstawowa). Ten wielowarstwowy narząd jest nie tylko naszą osłoną przed środowiskiem i elementem utrzymującym nasze narządy wewnętrzne w miejscu, ale także dynamiczną częścią naszego organizmu, która nieustannie się regeneruje, wydzielając substancje ochronne i wytwarzając witaminę D, aby nasz organizm działał sprawnie. Pomimo tego, że skóra jest tak zaawansowanym systemem, który sam się utrzymuje, co możemy zrobić, aby zachować zdrową skórę?

Monitorowanie skóry za pomocą samokontroli może pomóc w zachowaniu jej zdrowia.

Podczas gdy nasza skóra potrafi dbać o siebie, wciąż istnieje wiele zdrowych praktyk skórnych, które wszyscy możemy zastosować, aby zapobiec uszkodzeniom skóry i pozwolić naszej skórze funkcjonować i wyglądać jak najlepiej. Oto pięć podstawowych kroków prowadzących do zdrowej skóry.

Styl życia: sen i stres

Zdrowie skóry nie jest oddzielone od naszego ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia, a ponieważ uczymy się coraz więcej, wszystko jest ze sobą powiązane. Nie istnieje żaden proces ciała w izolacji; wszystko wpływa na wszystko inne. W związku z tym ma sens tylko to, że nasz styl życia odgrywa znaczącą rolę w utrzymaniu zdrowej skóry.

 Oczyszczanie i nawilżanie

Bardzo ważne jest odpowiednie oczyszczanie, złuszczanie oraz nawilżanie cery. Nawilżanie może prowadzić do odwodnienia przez co może być nasza skóra bardzo sucha.

Rutynowa pielęgnacja skóry nie musi być skomplikowana. Zapewnienie, że Twoja skóra jest oczyszczona z martwych komórek i zanieczyszczeń, utrzyma pory w czystości i pomoże zapobiec powstawaniu trądziku i wyprysków. Środki czyszczące i peelingi to produkty, których możemy użyć w tym procesie. Podczas gdy środek myjący powinien być używany codziennie, złuszczający można używać około dwa do trzech razy w tygodniu.

Po oczyszczeniu tonizowanie jest ważnym krokiem, który pomaga nam przygotować naszą skórę do nawilżenia i usunąć wszelki brud lub pozostałości po umyciu twarzy. Wreszcie, nie należy zapominać o nawilżaniu i ochronie przeciwsłonecznej. Środek nawilżający jest kluczowy, ponieważ ponownie nawilża skórę po usunięciu naturalnych olejków przez gorący prysznic i produkty. Możesz poszukać kremu nawilżającego z SPF lub nałożyć krem ​​przeciwsłoneczny po kremu nawilżającym, aby zablokować szkodliwe promienie słoneczne.

Unikanie przyczyn utleniania: dymu i słońca

Utlenianie to proces, w którym nasza skóra rozkłada się z wolnych rodników. Zanieczyszczenia, promieniowanie słoneczne i dym papierosowy mogą powodować powstawanie wolnych rodników, które uszkadzają białka (takie jak kolagen i elastyna), lipidy i DNA w naszej skórze. Uszkodzenie to objawia się zmarszczkami, zgrubieniami, przebarwieniami i ogólnym brakiem elastyczności.W najgorszym przypadku może również powodować raka.

Z tego powodu, aby zachować zdrową skórę, najlepiej unikać czynników uszkadzających skórę. Ponieważ słońce i dym papierosowy są głównymi czynnikami powodującymi wytwarzanie wolnych rodników, co możesz zrobić, aby chronić swoją skórę, to unikać palenia (lub wdychania dymu innych ludzi), ograniczając ekspozycję na słońce i zawsze stosuj ochronę SPF . Możesz również użyć przeciwutleniaczy, takich jak witamina C, witamina E, selen i katalaza, aby walczyć z wolnymi rodnikami i zachować zdrową skórę.

Twoja skóra jest tym, co jesz

Może się to wydawać oczywiste, ale to, jak odżywiamy nasze ciało, wpływa na zdrowie naszej skóry. Niektóre pokarmy i substancje mogą być szczególnie szkodliwe dla naszej skóry, podczas gdy inne mogą zachować młodość i blask.

Zdrowa skóra = badania przesiewowe w kierunku raka skóry

Wreszcie, co nie mniej ważne, regularne kontrole skóry są niezbędne dla zdrowia naszej skóry. Rak skóry często można wcześnie wykryć, pozostając dostrojonym do znamion i nieprawidłowości pojawiających się na naszym ciele. Sprawdzając co miesiąc skórę pod kątem zmian, możemy dostrzec podejrzane pieprzyki lub inne plamy skórne. Jeśli zauważysz jakiekolwiek  objawy , zmiany lub nieprawidłowości czerniaka , skonsultuj się z lekarzem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here