Posiadaczki cery tłustej często uważają, że taki typ skóry nie potrzebuje kremu nawilżającego. Ten mit jest bardzo wszechobecny. Są jednak kluczowe powody,  dla których tłusta cera powinna w pełni korzystać z odpowiedniego kremu nawilżającego.

Dlaczego powinniśmy nawilżać tłustą skórę?

Dla osób ze skórą tłustą lub skłonną do wyprysków nawilżenie wydaje się prawie niepotrzebne. W końcu przez większość czasu nasza skóra jest bardzo tłusta i wiele osób uważa że krem nawilżający jest nam nie potrzebny. Prawda jest jednak taka że Twoja skóra niekoniecznie musi być dobrze nawilżona. Posiadanie skóry tłustej lub mieszanej oznacza po prostu, że Twoja skóra ma bardzo skuteczną barierę przed zarazkami i zanieczyszczeniami. Dlatego dla każdej cery ważny jest balsam. Zdarza się więc, że ​​tłusta skóra może być odwodniona. W wielu przypadkach właśnie tak jest.

Co się dzieje gdy mamy odwodnioną tłustą skórę?

Odwodniona skóra sprawi, że skóra będzie jeszcze bardziej tłusta, ponieważ twoje ciało będzie produkować więcej oleju, aby zrekompensować „przeciąg” którego doświadcza. Ten dodatkowy olej zatyka twoje pory i to powoduje jeszcze więcej wyprysków. Swoją drogą, skóra po zimie jest często pozbawiona blasku, dlatego warto przywrócić jej świeżość i zadbać o odpowiednie zregenerowanie skóry na wiosnę. 

Dlaczego stosowanie kremu nawilżającego do skóry tłustej to dobre posunięcie?
unsplash.com

Dlaczego stosowanie kremu nawilżającego do skóry tłustej to dobre posunięcie?

Niezależnie od tego jaki rodzaj skóry mamy, górne warstwy cery są na bazie oleju. Ludzka skóra ewoluowała w ten sposób, ponieważ bariera na bazie oleju pomaga zablokować nawodnienie i chronić przed patogenami, które potrzebują wody do istnienia. Wodoodporność skóry zapobiega pleśni!
Krem nawilżający składa się z trzech głównych rodzajów składników:
Składniki na bazie wody
Składniki na bazie oleju
Składniki ułatwiające mieszanie się wody i oleju

Podstawowy skład kremu nawilżającego i to, co go wyróżnia, to połączenie wody i oleju. Te dwa składniki zwykle rozdzielają się, a nie mieszają. Środki nawilżające zawierają specjalny rodzaj składnika, zwany „emulgatorem”, który wiąże ze sobą zwykle niekompatybilne wody i oleje.

Właśnie dlatego krem ​​nawilżający jest doskonały do ​​pielęgnacji skóry tłustej. Produkty nawilżające faktycznie pomagają Twojemu naturalnemu sebum wnikać w głębsze warstwy skóry. To nie tylko zmniejsza widoczność przetłuszczania się, ale także pomaga skutecznie odżywić skórę. Dlatego ważne jest odpowiednie dobranie kremu nawilżającego do naszego rodzaju cery.

Dlaczego stosowanie kremu nawilżającego z odpowiednimi olejami może pomóc zrównoważyć tłustą skórę?

Jak dowiedzieliśmy się wcześniej, krem ​​nawilżający pomaga skórze wchłonąć jej własny olej. Środki nawilżające mogą również zrównoważyć ilość sebum wytwarzanego przez skórę. Stosowanie kremu nawilżającego lub olejku do twarzy bogatego w linoliniany i ubogiego w kwas oleinowy może w rzeczywistości pomóc zrównoważyć skład sebum i zmniejszyć przetłuszczanie się skóry. Jeśli masz tłustą cerę, która jest również skłonna do przebarwień, taki produkt powinien mieć duże znaczenie.
Oleje bogate w linoleany i ubogie w kwas oleinowy to:
Olejek różany
Olej z wiesiołka
Olej z nasion konopi
Olej z pestek winogron
Olej szafranowy
Olej lniany
Olej z ogórecznika lekarskiego
Wybierając krem ​​nawilżający odpowiedni dla cery tłustej, należy zadbać o to, aby zawierał jak największą ilość jednego z tych olejków.

Należy również unikać środków nawilżających, które zawierają dużą dawkę tych olejów bogatych w kwas laurynowy i oleinowy:
Olej kokosowy (który jest często polecany na trądzik)
Olej z orzechów laskowych
Olejek kameliowy
Olej z awokado
Oliwa z oliwek
Olej słonecznikowy
Kwas laurynowy (właściwości przeciwbakteryjne, ale jest również znany z blokowania porów)

Jeśli myślałeś, że nie możesz użyć olejku do twarzy ze względu na tłustą skórę, teraz wiesz, że możesz. Dobrze dobrany olejek może nawet zmniejszyć tłustość skóry.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here