Zaburzenia lękowe mają szereg skutków dla mózgu i ciała. Ale w jaki sposób lęk może powodować utratę lub przyrost masy ciała? Może powodować przyrost masy ciała, zakłócając rutynę snu, jedzenia i ćwiczeń, ale ma również związek z niezamierzoną utratą wagi poprzez na przykład zapominanie o jedzeniu. W tym artykule opisujemy, w jaki sposób zaburzenia lękowe przyczyniają się do utraty i przyrostu masy ciała. A co ważniejsze, jak radzić sobie z lękiem i masą ciała.

W jaki sposób lęk może powodować utratę wagi?

Zaburzenia lękowe mogą powodować utratę wagi u niektórych osób. Badania sugerują, że może to być spowodowane zwiększonym metabolizmem w okresach wysokiego lęku i niektórymi lekami przeciwlękowymi, które powodują utratę wagi jako efekt uboczny.

1.Lęk może przyspieszyć metabolizm

Badania na ludziach są dość słabe, jeśli chodzi o lęk i utratę wagi,  badanie na myszach wykazało, że kiedy naukowcy stworzyli określony gen z pewnych obszarów ich mózgu, rozwinęli objawy przypominające lęk – i pozostali bardzo szczupli w tym procesie. Według autorów badania lęk może sprawić, że zużyjesz więcej energii, co oznacza, że ​​spalisz więcej energii zgromadzonej w tłuszczu. Wiesz, jak u niektórych ludzi niepokój prowadzi do wiercenia się lub chodzenia po głowie? Cóż, to może przyczynić się do utraty wagi. Bóle głowy mogą również wynikać z niepokoju.

Zaburzenia snu - objawy, skutki oraz rodzaje zaburzeń.
unsplash.com

2. Niektóre leki przeciwlękowe mogą powodować utratę wagi

Jeśli dostaniesz receptę na leki przeciwlękowe, niektóre z nich powodują utratę wagi jako efekt uboczny. Niektóre leki, takie jak bupropion , wykazywały efekt utraty wagi przez długi okres ich przyjmowania. Ale utrata masy ciała występuje  przypadku określonych leków przeciwdepresyjnych, a przyrost masy ciała jest częściej nieoczekiwanym wynikiem przyjmowania leków łagodzących lęk. Badania wykazały, że kilka klas leków przeciwdepresyjnych prowadzą do nadwagi. Najlepiej porozmawiać z lekarzem przepisującym nam leki, aby spełnić oczekiwania dotyczące tego, czy sugerowany lek będzie miał wpływ na Twoją wagę.

3. Lęk może zmniejszyć apetyt

Czy kiedykolwiek tak martwiłeś się zadaniem lub obowiązkiem, że pracowałeś przez pół dnia? A może godzinami siedziałeś w swoim pokoju i myślałeś na temat konkretnego problemu, zanim zdasz sobie sprawę, że straciłeś cały dzień bez jedzenia? Za utratą apetytu mogą odpowiadać hormony stresu. Organizm wytwarza hormon zwany czynnikiem uwalniającym kortykotropinę (CRF), który zaburza chęć do jedzenia. Spożywanie mniejszej ilości jedzenia, gdy metabolizm jest potencjalnie przyspieszony, może oznaczać, że zaczniesz tracić kilka kilogramów.

W jaki sposób lęk może zwiększyć przyrost masy ciała?

Niepokój nie tylko zmniejsza wagę. Równie prawdopodobne może być wywołanie zmian zwiększających masę ciała.

1. Lęk może zepsuć sen, co ma związek z przyrostem masy ciała

Zapewnienie dużej ilości wysokiej jakości snu jest niezbędne do kontrolowania wagi. Ludzie tracą mniej tkanki tłuszczowej i beztłuszczowej masy gdy śpią przez 5,5 godziny, a nie 8,5 godziny. Osoby które śpią krócej mogą czuć się bardziej głodni podczas czuwania, niż ci co śpią odpowiednią ilość snu. Ci którzy mają zaburzenia lękowe, złapanie wystarczającej liczby snu może być prawdziwym wyzwaniem.
Lęk może powodować zaburzenia snu i z kolei, zwiększone zmęczenie. Obie te rzeczy mogą spowodować, że będziesz pragnąć niezdrowej żywności, spalać mniej kalorii i zmniejszać siłę woli, aby unikać niezdrowej żywności. Kiedy nie wysypiasz się wystarczająco dużo, nie tylko twoja ochrona jest osłabiona ale brak snu również powoduje pętlę w systemie głodu twojego organizmu.

2. Lęk może powodować gwałtowny wzrost poziomu kortyzolu, co może powodować przyrost tkanki tłuszczowej

Naukowcy uważają, że organizm uwalnia kortyzol, gdy doświadczamy podwyższonego poziomu stresu lub niepokoju. Zwiększony poziom kortyzolu może powodować przyrost masy ciała lub utrudniać odchudzanie. Kiedy lęk lub stres wyzwalają reakcję organizmu na  walcz lub uciekaj  więcej kortyzolu zaczyna krążyć. Może to zepsuć metabolizm. Kortyzol to hormon stresu, który powoduje, że organizm uwalnia cukier. Twoje ciało zauważa, że ​​jesteś zestresowany i myśli, że potrzebujesz zastrzyku cukru, aby zapewnić Ci energię. Może to powodować wzrost apetytu i apetyt na słodkie, wysokotłuszczowe i słone potrawy.

Wskazówki jak lepiej spać
unsplash.com

3. Lęk może utrudniać dokonywanie zdrowych wyborów żywieniowych

Czasami może być trudno skoncentrować się na tym, co dla Ciebie najlepsze. Osoby z lękiem mogą mieć trudności z podejmowaniem decyzji o tym, co mają jeść , co powoduje, że jedzą bardziej niezdrowe jedzenie Dużo łatwiej jest też stracić kontrolę nad tym, co jesz, gdy czujesz niepokój. To rozproszone jedzenie może przynieść dodatkowe kilogramy .

4. Niektóre leki przeciwlękowe mogą powodować przyrost masy ciała

Leki na lęk są powszechną metodą pomagania ludziom w radzeniu sobie z tymi schorzeniami psychicznymi. Ale nie są pozbawione skutków ubocznych, a jednym z nich jest potencjalny przyrost masy ciała. Używanie leków antydepresyjnych ma powiązania z podwyższonym ryzykiem otyłości , podczas gdy depresja i lęk może podwoić ryzyko, dodając swoje własne efekty przyrostu masy ciała.
Jeśli martwisz się o przyrost masy ciała i masz receptę na leki przeciwlękowe lub przeciwdepresyjne, porozmawiaj ze swoim lekarzem o możliwych skutkach ubocznych i sposobach ich powstrzymania.

5. Niepokój może utrudniać dotarcie na siłownię

Ćwiczenia mogą pomóc Ci schudnąć i uspokoić, ale kiedy czujesz się zdenerwowany i przytłoczony, sznurowanie butów i chodzenie na siłownię jest zwykle ostatnią rzeczą, na którą masz ochotę. Kiedy niektórzy ludzie są zaniepokojeni, mniej się ruszają i ćwiczą. Im mniej się ruszasz, tym trudniej jest spalić kalorie (a przy okazji schudnąć).

Jak widzicie lęk może prowadzić zarówno do wzrostu jak i spadku masy ciała, dlatego powinniśmy od samego początku starać się zminimalizować lęk do zera. O tym jak  radzić sobie z lękiem i wahaniami nastroju możecie przeczytać w naszym kolejnym artykule. Nie zapominaj jednak o tym jak ważny jest dobry sen oraz ilość snu.  Trzeba pamiętać, że nieodpowiednia ilość snu może prowadzić nawet do zaburzenia snu. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here