Jak wiemy lęk może powodować przyrost masy ciała, zakłócając rutynę snu, jedzenia i ćwiczeń, a także krążące hormony stresu. Ale ma również związek z niezamierzoną utratą wagi poprzez zapominanie o jedzeniu i zwiększony metabolizm z mechanizmu walki lub ucieczki organizmu. Dlatego dziś chcemy wam pomóc z tym jak radzić sobie z lękiem i wahaniami masy ciała.

Jak radzić sobie z lękiem i wahaniami masy ciała

Oczywiście niepokój i kontrola wagi nie działają dobrze połączeniu razem, ale wystarczy o problemie. Porozmawiajmy o rozwiązaniu tego problemu.

1. Trzymaj dziennik przy łóżku

Jeśli niepokój nie pozwala Ci zasnąć w nocy, spróbuj trzymać dziennik i obok łóżka. Za każdym razem, gdy zmagasz się z niespokojną myślą lub uczuciem, zapisz to. Usunięcie niepokoju z głowy i przeniesienie go na papier może sprawić, że będzie mniej męczący lub  co może pomóc Ci uwolnić się od niepokoju i zasnąć. Czasami po prostu dobrze jest się wyładować. Postrzegaj go jako papier toaletowy na ogromną „kupę”, którą musi znieść twój mózg.

Jak lęk może powodować utratę wagi lub przyrost masy ciała
unsplash.com

2. Spróbuj medytacji

Jeśli potrzebujesz tajnej broni do walki ze swoim lękiem, najlepszym rozwiązaniem jest medytacja – szczególności medytacja uważności.
Wykazano, że praktyka uważności, która polega na skupieniu się na chwili obecnej, zmniejsza objawy niepokoju i obniża reakcje organizmu na stres (w tym reakcje hormonalne i zapalne ).
A co najlepsze? Jest duże prawdopodobieństwo że Twoje ciało może zacząć czerpać korzyści z redukcji lęku już po jednej sesji . Aby rozpocząć medytację uważności , możesz to zrobić samodzielnie lub z przewodnikiem. Aby spróbować samemu, wykonaj następujące kroki:

  1. Usiądź wygodnie i zamknij oczy.
  2. Skoncentruj się na oddechu.
  3. Kiedy pojawią się myśli, skieruj uwagę z powrotem na oddech.
  4. Odpocznij i powtórz to za każdym razem, gdy rozpraszają Cię myśli.

Możesz także skorzystać z aplikacji, która pomoże Ci przejść przez medytację, co może być świetnym miejscem do rozpoczęcia – zwłaszcza jeśli myśl o medytacji jest nieco onieśmielająca.

3. Nakłoń się do pójścia na siłownię (lub przynajmniej na spacer)

Wejście na siłownię lub wyjście na trening może być przytłaczające, gdy odczuwasz niepokój. Ale to jedna z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla swojego ciała i mózgu. Ćwiczenia pomagają schudnąć, ale zmniejszają fizyczne i psychiczne objawy lęku oraz poprawiają nastrój i sen – wszystko to pomaga schudnąć.
To jak pętla pozytywnego sprzężenia zwrotnego, dzięki której poczujesz się lepiej psychicznie i fizycznie. Jeśli twój lęk utrudnia regularne ćwiczenia, zacznij powoli. Nawet  10-minutowy spacer może być równie skuteczny w łagodzeniu niepokoju, jak dłuższe, bardziej intensywne ćwiczenia. A gdy twój niepokój zostanie opanowany, łatwiej będzie dostać się na siłownię i zacząć wykonywać ćwiczenia , które poruszą igłę na wadze.

Ważne jest, aby zacząć od małych dystansów, a następnie zwiększyć swoje zaangażowanie, co doprowadzi do mniejszego niepokoju i większej pewności siebie: krótkie spacery mogą prowadzić do dłuższych spacerów, co może prowadzić do naprzemiennego chodzenia i biegania. Wyznacz sobie cele na drodze do ciągłego doskonalenia się, ale zacznij gdziekolwiek jesteś i trzymaj się tego. Bardzo pomaga też poinformowanie kogoś, co planujesz zrobić. Mówienie o celu może pomóc ci go urzeczywistnić i umożliwić podjęcie pierwszych kroków w kierunku jego zniszczenia.

Powody dla których jest ważny dobry sen
unsplash.com

Podsumowanie

Lęk może powodować wahania masy ciała z powodu hormonów, skutków ubocznych leków i zmian w mechanizmach kontroli apetytu w organizmie. To zależy od osoby, dlatego ważne jest, aby obserwować wszelkie zmiany w swoim ciele i dostosowywać swoje rutyny związane z jedzeniem i spaniem, jeśli chcesz kontrolować swoją masę ciała.
Wprowadzenie zdrowych mechanizmów radzenia sobie, takich jak ćwiczenia i medytacja uważności, może pomóc w zwalczaniu lęku u jego źródła i przerwaniu cyklu przyrostu lub utraty wagi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here