Zakupy online stały się niezwykle popularne w ciągu ostatniej dekady. W dzisiejszym społeczeństwie zamawiamy duże ilości towarów w sklepach internetowych zamiast kupować je w sklepie stacjonarnym. Jest wiele powodów dla których warto kupować online  jednak nawet jeśli zakupy online są dość wygodne i mają wiele innych zalet, wiążą się również z pewnymi problemami. Dlatego postanowiliśmy szczegółowo omówić wady i zalety zakupów online.

Zalety robienia zakupów online

 • Bardzo często można kupić taniej dany produkt
 • Większa różnorodność produktów
 • Zakupy online są wygodne
 • Możesz zamówić w dowolnym momencie
 • Nikt nie patrzy ci na ręce
 • Możliwość unikania sprzedawców i ekspedientek
 • Nie musisz przebywać w przepełnionych sklepach
 • Przed zakupem produktów możesz przeczytać mnóstwo recenzji
 • Zakupy online pozwalają zaoszczędzić mnóstwo czasu
 • Kupując online mamy więcej rabatów oraz kuponów
 • Szybciej można porównać ceny
 • Podczas wyszukiwania informacji online możesz znaleźć lepsze produkty
 • Możesz oszczędzać czas i paliwo
 • Możesz oszczędzić nerwy, ponieważ nie potrzebujesz miejsca parkingowego
 • Nie musisz stać w długich kolejkach
 1. Bardzo często można kupić taniej dany produkt
  Kupowanie online jest często dużo tańsze niż kupowanie produktów w lokalnych sklepach. Wynika to z faktu, że lokalne sklepy muszą płacić wyższe koszty czynszu i personelu, podczas gdy sklepy internetowe mogą zaoszczędzić na tych wydatkach
  Dzięki temu zakupy online są nie tylko wygodniejsze, ale także dają możliwość zaoszczędzenia dużej ilości pieniędzy na dłuższą metę, jeśli zrobisz to dobrze.
 2. Większa różnorodność produktów
  Dzięki zakupom online będziesz mieć również możliwość wyboru z większej gamy produktów. W sklepie fizycznym będzie  ograniczona różnorodność produktów ze względu na ograniczenia przestrzenne. Z kolei w sklepach internetowych praktycznie nie ma ograniczeń co do liczby towarów, które mogą być oferowane i sprzedawane  ponieważ towar może być dystrybuowane z dużych centrów dystrybucji dopiero po złożeniu zamówienia. W związku z tym masz  wiele różnych sklepów do wyboru, co znacznie zwiększa prawdopodobieństwo znalezienia produktu, który najlepiej odpowiada Twoim preferencjom.
 3. Zakupy online są wygodne
  Jedną z kluczowych zalet zakupów online jest to, że są one wygodne. Nie ma znaczenia, czy właśnie wstałeś i siedzisz w piżamie, czy jesteś w pracy. W każdej chwili możesz wziąć telefon i zamówić produkt który potrzebujesz, nie musząc się ubierać i stać w kolejkach.
 4. Możesz zamówić w dowolnym momencie
  Kolejną zaletą zakupów online jest to, że nie jesteś ograniczony do godzin otwarcia sklepów fizycznych. Na przykład, jeśli masz wymagającą pracę przez dość długie godziny, istnieje szansa, że ​​nie zdążysz dotrzeć do sklepu na czas, ponieważ w niektórych krajach wiele sklepów jest zamykanych dość wcześnie wieczorem. Dlatego jeśli musisz regularnie pracować przez długie godziny, zakupy online mogą być dla Ciebie świetne, ponieważ możesz złożyć zamówienie w środku nocy i nadal otrzymać produkt w ciągu zaledwie kilku dni.
 5. Łatwiejsze porównania cen
  Nie dość, że średnie poziomy cen w sklepach internetowych są dużo niższe w porównaniu do sklepów stacjonarnych, to także porównywanie cen pomiędzy sklepami jest dużo łatwiejsze. Daje to dodatkową korzyść, jeśli chodzi o oszczędzanie pieniędzy.
 6. Nie musisz przebywać w przepełnionych sklepach
  Podczas gdy niektórzy ludzie lubią robić zakupy w zatłoczonych sklepach, większość z nas nie lubi otaczać się nadmierną liczbą osób. Jeśli chcesz robić zakupy w raczej spokojnej atmosferze, a nie w przepełnionym sklepie, zakupy online są idealne, ponieważ możesz to zrobić z domu w zrelaksowany sposób.
 7. Możliwość unikania sprzedawców i ekspedientów
  W sklepach fizycznych możesz również mieć do czynienia z sprzedawcami, którzy chcą sprzedawać Ci produkty, których w rzeczywistości wcale nie potrzebujesz. Dlatego, aby uniknąć tych nieprzyjemnych doświadczeń dobrym pomysłem może być unikanie odwiedzania tych sklepów i zamiast tego robienie zakupów online.
 8. Przed zakupem produktów możesz przeczytać mnóstwo recenzji
  Zakupy online dają również możliwość dogłębnego zapoznania się z zaletami i wadami produktów, abyś mógł wybrać produkt, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. W Internecie jest mnóstwo recenzji produktów. Dzięki temu łatwo jest uniknąć złych produktów podczas zakupów online, ponieważ można przeczytać wiele różnych recenzji, zamiast polegać tylko na opinii sprzedawcy w lokalnym sklepie.
 9. Zakupy online pozwalają zaoszczędzić mnóstwo czasu
  Ogólnie rzecz biorąc, ponieważ zakupy online są tak łatwe, na dłuższą metę mogą również zaoszczędzić mnóstwo czasu. Wyobraź sobie, że musisz iść do sklepu fizycznego. Trzeba się tam dostać, długo szukać i wreszcie czekać w kolejce do kasy. Wszystko to kosztuje cenny czas, który możesz przeznaczyć na przyjemniejsze zajęcia, jeśli polegasz na zakupach online zamiast w fizycznych sklepach.
 10. Możesz oszczędzać paliwo i czasMożesz nawet zaoszczędzić więcej pieniędzy dzięki zakupom online, ponieważ nie musisz również jeździć samochodem do lokalnego sklepu. Na dłuższą metę może to zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy, zwłaszcza jeśli Twój sklep jest oddalony o wiele kilometrów. Ponadto nie musimy marnować czasu na dojazd.
Wady robienia zakupów online, dlaczego ludzie nie lubią kupować online?
pixabay.com

Wady robienia zakupów online

 • Niektórzy ludzie nie ufają sklepom internetowym
 • Obawy dotyczące prywatności
 • Nie nadaje się dla osób, które nie mają połączenia z internetem
 • Kupowanie produktów przez pomyłkę
 • Problemy z ograniczonymi opcjami płatności
 • Starsze pokolenie może mieć problemy z zakupami online
 • Na produkt trzeba poczekać kilka dni
 • Niektórzy wolą osobiste porady w sklepach fizycznych
 • Brak możliwości zobaczenia produktów na żywo
 • W momencie doręczenia przesyłki możesz nie być w domu
 • Niektóre produkty mogą się zepsuć podczas dostawy
 • Niektóre sklepy internetowe są oszustami
 • Duże koszty wysyłki
 • Możliwe problemy ze zwrotami
 1. Nie nadaje się dla osób, które nie mają połączenia z internetem
  Chociaż sklepy internetowe mają wiele zalet, jest też wiele kwestii związanych z zakupami online. Jednym z problemów związanych z zakupami online jest to, że nie są one możliwe bez działającego połączenia internetowego.

2. Niektórzy ludzie mogą nie ufać sklepom internetowym
Niektórzy ludzie są również dość sceptyczni wobec sklepów internetowych. Szczególnie osoby, które nie są zaznajomione z tego rodzaju technologią, będą czuły się bardziej komfortowo kupując w lokalnych sklepach fizycznych, ponieważ uważają, że nie mogą popełnić w ten sposób żadnych błędów.

3. Obawy dotyczące prywatności
Kolejną kwestią związaną ze sklepami internetowymi jest konieczność przetwarzania i przechowywania danych osobowych w dużych ilościach. Jeśli jednak istnieją luki bezpieczeństwa, istnieje prawdopodobieństwo, że te wrażliwe dane zostaną skradzione i wykorzystane do niezgodnych z prawem celów. Dlatego też zakupy online zawsze wiążą się z pewnym ryzykiem, że Twoje dane trafią w niepowołane ręce, co może na dłuższą metę doprowadzić do poważnych problemów.

4. Problemy z ograniczonymi opcjami płatności
Niektóre sklepy internetowe pozwalają również na dość ograniczoną różnorodność różnych metod płatności. Na przykład niektóre sklepy internetowe wymagają posiadania karty kredytowej.

5. Starsze pokolenie może mieć problemy z zakupami online
Szczególnie starsze pokolenie może mieć trudności z zakupami online, ponieważ po prostu nie dorastało z tego rodzaju technologią, a internet jako całość może wydawać się dość podejrzany osobom starszym.

6. Na produkt trzeba poczekać kilka dni
Często musisz czekać kilka dni lub nawet kilka tygodni, aż produkt zostanie wysłany do Ciebie. Natomiast w sklepach stacjonarnych możesz po prostu odebrać żądany produkt, udać się do kasy i zabrać go ze sobą tego samego dnia.

7. Zamawianie produktów przez pomyłkę 
Chociaż kupowanie w większości sklepów internetowych jest raczej proste, nadal może występować problem polegający na tym, że możesz zamówić produkt przez pomyłkę.

8. Brak możliwości zobaczenia produktów na żywo
Dodatkowym problemem w przypadku sklepów internetowych jest to, że nie będziesz mógł osobiście zobaczyć i dotknąć rzeczy. Musisz więc polegać na opiniach innych osób.

9. W momencie doręczenia przesyłki możesz nie być w domu
Jeśli pracujesz, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będzie Cię w domu, gdy Twoja przesyłka zostanie Ci dostarczona.

10. Niektóre elementy mogą się zepsuć w trakcie dostawy
Należy również mieć świadomość, że niektóre produkty mogą się zepsuć w trakcie dostawy. Dotyczy to zwłaszcza produktów, które są raczej delikatne. Na przykład zamawianie cennych okularów przez Internet może nie być dobrym pomysłem, ponieważ prawdopodobieństwo, że te przedmioty się zepsują, może być dość duże, jeśli nie zostaną odpowiednio zapakowane.

Podsumowując

Zakupy online znacznie ułatwiły nam życie. Dlatego wiele osób przenosi swoją działalność do internetu. Daje nam to możliwość robienia zakupów prawie wszystkiego, co chcemy, z dowolnego miejsca, w dowolnym czasie. Ten wysoki poziom elastyczności daje nam możliwość jak najbardziej efektywnego wykorzystania czasu, a także pozwala nam zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy w dłuższej perspektywie. Chociaż są też pewne kwestie związane z zakupami online chociażby problemy ze zwrotem i wymianą towaru to moim zdaniem zalety przeważają nad wadami. Każdy ma jednak osobiste preferencje, dlatego powinieneś działać tak, abyś czuł się komfortowo robiąc zakupy.

 

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here