Odżywki mają olbrzymi wpływ na uzyskiwane przez Ciebie rezultaty treningowe. Wielu profesjonalnych sportowców osiąga wyjątkowe rezultaty właśnie dzięki systematycznemu stosowaniu odpowiednio dobranych odżywek. Wybór odżywki nie należy jednak do zadań zupełnie łatwym, tym bardziej, że sklepowe półki aż uginają się pod ciężarem i ilością dostępnych produktów. Poniżej dokonujemy telegraficznego przeglądu oferty odżywek dla sportowców. Dowiesz się jakie grupy produktów znajdziesz w sklepach, po które z nich warto sięgnąć oraz jakich rezultatów możesz się spodziewać po ich regularnej suplementacji.

W poszukiwaniu odżywki dopasowanej do Twojego treningu 

Nie będzie wielkim zaskoczeniem, gdy zdradzimy, że suplementy należy dobierać pod kątem konkretnej dyscypliny, którą uprawiasz bądź planujesz zacząć uprawiać. Liczy się przede wszystkim rodzaj wysiłku, który przeważa w danej dyscyplinie. Odmienną odżywkę wybierze biegacz, dla którego główną fazą wysiłku jest faza beztlenowa, odmienną koszykarz lub piłkarz, dla których wysiłek tlenowy i beztlenowy są równie ważne. 

Poszczególne dostępne odżywki można podzielić na trzy główne grupy. Znajdziesz przede wszystkim preparaty białkowe, w których składzie znajduje się przede wszystkim wysokowartościowe białko. Obok nich, występują także odżywki węglowodanowe, nastawione na zwiększenie energii i wytrzymałości w trakcie treningu. Trzecią grupę tworzą odżywki mieszane, czyli białkowo-węglowodanowe. Obok nich znajdziesz także suplementy zawierające witaminy i minerały.

Odżywki białkowe i węglowodanowe – oraz kilka porad w sprawie ich wyboru 

Odżywki białkowe są obecnie jednymi z najchętniej wybieranych. Białko jest głównym budulcem mięśni, dlatego jego przyswajanie jest niezwykle ważne w przypadku osób aktywnych fizycznie. Niedobory jak i nadmiar białka mogą przynieść niepożądane skutki, dlatego warto dokładnie upewnić się, czy spożywana w ciągu doby ilość zaspokoi potrzeby Twojego organizmu. Zazwyczaj zaleca się, by spożywać około 1,2-2,2 grama białka na każdy kilogram masy ciała. 

Odżywki węglowodanowe są przeznaczone do stosowania przed jak i po treningu. Produkty dedykowane przed treningiem mają za zadanie zwiększyć ilość Twojej energii w trakcie ćwiczeń. Zazwyczaj, przyjmuje się je około 30 minut przed rozpoczęciem wysiłku. Produkty dedykowane po treningu mają za zadanie uzupełnić potencjalne niedobory glikogenu mięśniowego oraz usprawnić regenerację tkanek mięśni.

Wielu fanów aktywnego stylu życia decyduje się także na specjalne shoty dla sportowców, czyli niewielkich rozmiarów produkty spożywcze przeznaczone do przyjęcia przed treningiem. Rozbudowaną ofertę shotów dla sportowców znajdziesz pod linkiem https://www.activlab.pl/shoty-dla-sportowcow.

W składzie shotów znajduje się zazwyczaj skondensowana dawka witamin i minerałów, a także odpowiednio wybrane substancje dodatkowe poprawiające wydajność organizmu oraz koncentrację. Pomimo wyjątkowo niedużych dawek, shoty dla sportowców gwarantują przyswojenie odpowiedniej dawki składników odżywczych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here