Zastanawiasz się, czy jesteś w stanie zmienić swoje zachowanie albo wypracować dla siebie nowe nawyki, które będą korzystniej na ciebie wpływały? Zależy ci na dużej produktywności, ale nie do końca wiesz, w jaki sposób wypracować zasady własnego działania, aby wszystko udało się zgodnie z planem? Jeśli tak, powinieneś przede wszystkim dowiedzieć się więcej o nawykach – z pewnością będziesz mógł wykorzystać tę wiedzę w praktyce.

Czym są nawyki?

Aby mówić o zmianie zachowania i o tym, czy jest trudna, warto na początek przyjrzeć się bliżej samemu zagadnieniu nawyków. Każdy z nas jakieś posiada – dobre lub złe – jednak nie każdy z nas potrafi świadomie nimi kierować.

Nawyki to zachowania automatyczne, które zostały utrwalone w naszym mózgu jako schemat działania. Dzięki temu nie musimy się zastanawiać, w jaki sposób je wykonywać, a po prostu przystępujemy do ich wykonania. Często nawet nie uświadamiamy sobie, że są nawykami, zwłaszcza, kiedy należą do nich codzienne czynności jak choćby mycie dłoni po każdym powrocie do domu.

Nawyki – zachowania, którymi możemy sterować i wykorzystywać je dla siebie

Nawyki są wzorcami konkretnych działań, na które mamy wpływ. Możemy postarać się wyeliminować z naszego życia negatywne przyzwyczajenia, które niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie, samopoczucie czy też na relacje z innymi. Takimi negatywnie postrzeganymi wzorcami mogą być między innymi obgryzanie paznokci czy palenie papierosów.

Z kolei pozytywne nawyki możemy w sobie utrwalać i wyrabiać. Jest cały szereg zachowań, które każdy z nas postrzega jako pozytywne i z całą pewnością przynajmniej niektóre z nich chciałby wprowadzić w swoim życiu. Może to być poranna gimnastyka, wieczorne czytanie rozwojowych książek czy wstawanie o wcześniejszej godzinie.

Jak zmienić lub wyrobić nawyk?

Oczywiście każda jednostka jako pozytywne może postrzegać zupełnie inne działania. To, co dla jednych jest ogromną zaletą, dla innych może być cechą obojętną. Istnieje jednak niewielka grupa nawyków, które przez większość osób będą postrzegane jako pozytywne i do których większość osób będzie też dążyć.

Jak zatem tego dokonać i wyrobić w sobie pozytywne nawyki? Albo jak pozbyć się tych, które utrwaliliśmy w wyniku poprzednich doświadczeń, ale jesteśmy przekonani, że nie wpływają korzystnie na nasze życie?

Aby podjąć się skutecznego działania w tym względzie, warto przede wszystkim skoncentrować się na poznaniu mechanizmu działania i powstawania nawyków. Również zastosowanie odpowiednich technik zmiany zachowania, które zostały opracowane na podstawie badań psychologicznych i behawioralnych, będzie skutecznym sposobem na budowanie lepszych zwyczajów w naszym życiu.

Istotne cztery kroki, które prowadzą do celu jakim jest zmiana nawyku, przedstawił James Clear w swojej książce “Atomowe nawyki”. Udowodni ci ona, że nie tylko sam proces zmiany nie jest trudny, ale także pokaże, jak mocno małe zmiany mogą wpłynąć na twoje życie. Przekonaj się sam, jak wiele możesz zmienić dzięki kilku małym krokom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here