Zima w Polsce, choć często szara i mroźna, nie musi być nudna! W końcu spora jej część przypada na karnawał – okres zabawy i wszelkiego rodzaju balów. Jesteśmy właśnie na półmetku tej wyjątkowo roztańczonej części roku, warto więc na chwilę przystanąć, aby złapać oddech i nabrać energii na jej drugą połowę. Pomoże nam w tym odpowiednia dieta.

Aby poczuć, co znaczy dobra, karnawałowa zabawa nie trzeba od razu wyjeżdżać do Rio de Janeiro lub Wenecji. Również w Polsce mamy ku temu możliwości. Wystarczy nieco poszukać, aby znaleźć odpowiedni dla siebie bal. Zawsze można też wziąć sprawy we własne ręce i zorganizować niezapomnianą imprezę – dancing w stylu retro, szaloną dyskotekę czy bal maskowy. Warto popuścić nieco wodze fantazji, bo najciekawsze są nieszablonowe pomysły.

Karnawałowa zabawa ma być formą wytchnienia, odskoczni od codziennych stresów i towarzyszącego nam niemal na każdym kroku pośpiechu. Ważne jednak, by jednocześnie nie zapomnieć o zdrowym stylu życia. Balom często towarzyszą alkohol, papierosy i nie do końca zdrowe przekąski. Do tego dochodzą głośna muzyka i nieprzespane noce, co nie pozostaje bez wpływu na organizm, który musi sobie z tym wszystkim poradzić. Dlatego po imprezie zafundujmy mu chwilę wytchnienia i dostarczmy niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych.

Od czego zacząć regenerację po balu karnawałowym?

Idealnie byłoby zacząć od porządnej dawki snu – przynajmniej 8 godzin.
Pamiętajmy także o uzupełnianiu płynów. Alkohol i zawierające kofeinę napoje mają działanie moczopędne, co sprzyja odwodnieniu organizmu. Dobrym wyborem będzie w tej sytuacji np. sok pomidorowy, który pomoże ugasić pragnienie, a przy okazji dostarczy nam dużej dawki potasu.

To ważne, bo pierwiastek ten tracimy np. wraz z potem. Jego znaczenie dla organizmu trudno przecenić – między innymi pomaga regulować ciśnienie oraz pozytywnie wpływa na pracę mięśni i układu nerwowego. Ponadto przyspiesza wydalanie sodu przez zdrowe nerki.A o spożycie nadmiernej ilości soli nie jest trudno bo jest jej sporo w popularnych przekąskach(chrupkach, chipsach) czy wędlinach. Dlatego warto zadbać, by również w naszych posiłkach nie zabrakło solidnej dawki potasu. Znajdziemy go przede wszystkim w doskonałych, nawet na późne śniadanie, otrębach pszennych czy płatkach owsianych. Jeśli wzbogacimy je dodatkowo o porcję bananów, staną się prawdziwą potasową bombą.

Po posiłku koniecznie ruszmy się z domu. Ruch to zdrowie i warto o tym pamiętać również wtedy, gdy pogoda nie do końca mu sprzyja. Długi spacer czy lekki trening przy użyciu kijków nordic walking na świeżym powietrzu pomogą nam do końca rozprawić się ze złym samopoczuciem. Dodatkowa dawka tlenu i światła słonecznego zapewnią z kolei zastrzyk energii potrzebnej do pracy i… kontynuowania karnawałowej zabawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here