Rośliny doniczkowe są praktycznie w każdym domy, w końcu kwiaty rozjaśniają przestrzeń domową ponadto pomagają poprawić  jakość powietrza w pomieszczeniach. Wiele źródeł również wskazuje że rośliny pomagają zmniejszyć lęk i depresję. Wiele osób również uważa, że ​​pielęgnacja roślin jest terapeutyczna . Niestety, jeśli masz koty, jest wiele roślin domowych, których powinieneś unikać ze względu na ich toksyczne właściwości – zwłaszcza, że ​​koty są notorycznie psotne i mają skłonność do żucia. Niedawno przedstawialiśmy rośliny które są niebezpieczne dla psów, dlatego dziś chcieliśmy powiedzieć wam o  popularnych roślinach doniczkowych, których powinieneś unikać.

Jakie rośliny w domu są niebezpieczne dla kotów?

Skrzydłokwiat (lilia pokoju) jest niebezpieczny dla kota.

Lilia pokoju wyróżnia się białymi kwiatami i ciemnymi, błyszczącymi liśćmi – te tropikalne rośliny tworzą wspaniałe rośliny doniczkowe. Przy odpowiedniej pielęgnacji lilie pokojowe mogą kwitnąć nawet dwa razy w roku, a kwiaty utrzymują się przez kilka miesięcy. Niestety lilia pokojowa jest trująca zarówno dla kotów jak i dla psów. Jest kilka odmian tej roślin – jedna z nich  która może być bardzo wysoka i spowodować podrażnienia i spowoduje wymioty u zwierząt w przypadku spożycia.

Monstera dziurawa nie dla kotów

Monstera dziurawa są jednymi z najmodniejszych tropikalnych roślin doniczkowych i są szeroko prezentowane w mediach społecznościowych oraz w wystroju domu dzięki oszałamiającym tropikalnym liściom. Są stosunkowo mało wymagające w utrzymaniu, co czyni je atrakcyjnym dodatkiem do każdego domu. Niestety Monstera dziurawa zawiera nierozpuszczalne szczawiany wapnia, co czyni je silnie toksycznymi dla kotów. Objawy obejmują pieczenie warg i ust, nadmierne ślinienie się, obrzęk jamy ustnej i wymioty.

Pothos – Epipremnum złociste szkodliwe dla kotów

Ze względu na niską konserwację epipremnum złociste stała się bardzo atrakcyjną rośliną doniczkową zarówno dla amatorów, jak i doświadczonych właścicieli roślin. Atrakcyjna serweta i łatwość pielęgnacji sprawiają, że jest kuszącym dodatkiem do Twojego domu, szczególnie gdy próbujesz udekorować dom przy ograniczonym budżecie. Chociaż Pothos jest całkowicie bezpieczny w dotyku, po połknięciu twój kotek doświadczy pieczenia ust i warg, wymiotów i obrzęku jamy ustnej.

Jakich roślin powinniśmy unikać mając koty w domu?
pixabay.com

Gubosz jajowaty (drzewko pieniężne)

Ta roślina jest bardzo łatwa w uprawie i ponoć ma przynosić szczęście i szczęście ich właścicielom. Charakteryzują się ciemnozielonymi mięsistymi liśćmi i grubymi, przypominającymi drewno łodygami. Niestety, ta roślina są wysoce toksyczne dla kotów, psów i koni, powodując objawy, takie jak wymioty, letarg, depresja i brak koordynacji w przypadku spożycia. Tak jak roślina ma przynosić szczęście dla ludzi, to może być fatalna w skutkach dla kota.

Aloes jest bardzo szkodliwy dla kota.

Aloes, który ma wiele pozytywnych zastosowań leczniczych dla ludzi, może paradoksalnie być dość toksyczny, jeśli zostanie połknięty przez psy. Aloes to gatunek soczysty pochodzący z Azji Zachodniej i uprawiany na całym świecie w celach leczniczych i rolniczych. Aloes to stosunkowo łatwa w utrzymaniu roślina, która łatwo się rozmnaża, dzięki czemu jest również powszechną rośliną doniczkową. Chociaż aloes jest nieszkodliwy dla ludzi, jest toksyczny dla kotów i w przypadku spożycia i powoduje objawy, takie jak letarg, wymioty i problemy żołądkowo-jelitowe.

Czy bluszcz angielski jest niebezpieczny dla kotów?

Bluszcz angielski ma małe, spiczaste liście oraz ​​jest delikatny. Roślina ta stała się popularna jako roślina doniczkowa uprawiana w wiszących donicach dzięki wspaniałej draperii. Ta sama cecha może sprawić, że będzie wyglądała jak atrakcyjna przekąska dla ciekawskich kotów, co może być niezwykle niebezpieczne, ponieważ bluszcz angielski jest toksyczny dla kotów. Po spożyciu może powodować szereg objawów, w tym osłabienie, wymioty, obrzęk gardła, nadmierne ślinienie się, zapalenie skóry, wysypkę i ataksję.

Difenbachia

Difenbachia jest popularną rośliną doniczkową dzięki oszałamiającym tropikalnym liściom i niewielkim wymaganiom w zakresie konserwacji i pielęgnacji. Istnieje wiele różnych odmian tej rośliny które różnią się wielkością od kilku centymetrów do kilkudziesięciu centymetrów, gdy rosną w odpowiednich warunkach. Niestety, dfenbachia jest silnie toksyczne dla kotów po połknięciu, a ich sok może nawet lekko podrażniać ludzi i należy go trzymać z dala od gołej skóry. Objawy zatrucia głupią trzciną u kotów obejmują wymioty, pieczenie ust, podrażnienie jamy ustnej, obrzęk, a w ciężkich przypadkach trudności w połykaniu lub oddychaniu.

Kiedy w domu posiadasz kota musisz szczególnie zwrócić uwagę na rośliny jakie masz w pomieszczeniu. Koty, szczególnie te młode uwielbiają podgryzać, dlatego lepiej takie rośliny zlikwidować lub zanieść do bezpiecznego pomieszczenia, gdzie koty się nie dostaną.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here