Wiele osób, szczególnie kobiet uwielbia kwiaty, dlatego ma ich wiele w domu. Niestety często takie rośliny są niszczone przez psy czy koty Często jednak jest to nie tylko szkodliwe dla twojej kolekcji roślin, ale może być również niebezpieczne dla twojego psa. Nikt nie chciałby stracić zwierzaka w takich okolicznościach, więc aby uniknąć takiego błędu dziś powiemy Ci jakie rośliny doniczkowe są toksyczne dla zwierząt.

Jakie rośliny doniczkowe są niebezpieczne dla psów?

Figa skrzypcowa niebezpieczna dla psa.

Jedna z najbardziej sławnych roślin doniczkowych – figa skrzypcowa – jest toksyczna dla psów, jeśli zostanie połknięta. Czczona przez dekoratorów wnętrz i entuzjastów roślin doniczkowych, figa skrzypcowa to średniej lub dużej wielkości roślina doniczkowa o cienkim pniu i dużych liściach w kształcie skrzypiec. Niestety, spożywanie liści figi skrzypcowej może powodować bolesne objawy dla twojego psa, w tym podrażnienie skóry i przewodu pokarmowego. Jeśli twój pies ma skłonność do żucia roślin, nie przynoś do domu figi skrzypcowej.

Aloes jest bardzo szkodliwy dla psa.

Aloes, który ma wiele pozytywnych zastosowań leczniczych dla ludzi, może paradoksalnie być dość toksyczny, jeśli zostanie połknięty przez psy. Aloes to gatunek soczysty pochodzący z Azji Zachodniej i uprawiany na całym świecie w celach leczniczych i rolniczych. Aloes to stosunkowo łatwa w utrzymaniu roślina, która łatwo się rozmnaża, dzięki czemu jest również powszechną rośliną doniczkową. Chociaż aloes jest nieszkodliwy dla ludzi, jest toksyczny dla psów jak i również kotów w przypadku spożycia i powoduje objawy, takie jak letarg, wymioty i problemy żołądkowo-jelitowe.

Bądź ostrożna mając Filodendron w domu.

Filodendron to duży rodzaj roślin tropikalnych, które są uwielbiane przez ogrodników w pomieszczeniach dzięki oszałamiającym liściom i łatwości pielęgnacji. Chociaż odmiany filodendronów są nieszkodliwe w dotyku, po spożyciu są toksyczne zarówno dla psów, jak i kotów. Objawy zatrucia filodendronem obejmują podrażnienie jamy ustnej, obrzęk, wymioty, trudności w oddychaniu i nadmierne ślinienie się.

Jakie rośliny domowe są toksyczne dla psa?
pixabay.com

Unikaj Palm Sago mając psa

Palmy sago pochodzą z tropikalnych regionów Japonii i są popularne jako rośliny doniczkowe. Charakteryzują się koroną z grubych zielonych liści palmowych wspartych na kudłatym pniu. Są to wolno rosnące rośliny. Zwykle pozostają dość małe, zwłaszcza gdy rosną w pomieszczeniach. Palmy Sago są niezwykle toksyczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, powodując niewydolność wątroby, a nawet śmierć w przypadku spożycia. Wczesne objawy zatrucia palmą sago obejmują wymioty, biegunkę i drgawki. Jeśli masz psa w domu, palmy sago są ważną rośliną doniczkową, której należy unikać.

Alocasia również niebezpieczną rośliną zarówno dla kotów jak i psów

Alocasia to roślina pochodząca z tropikalnej i subtropikalnej Azji i Australii. Alocasia to temperamentne rośliny doniczkowe, które wymagają odpowiedniego światła, wody i wilgoci, a ich wspaniałe liście sprawiają, że są one bardzo popularne. Niestety alocasia zawiera kryształy szczawianu wapnia, które powodują, że są toksyczne dla psów, kotów a nawet dla ludzi ludzi. Ta roślina może  powodować podrażnienie jamy ustnej, pieczenie warg i ust, obrzęk, wymioty oraz trudności w połykaniu i oddychaniu w przypadku spożycia.

Czy Skrzydłokwiat (lilia pokoju) jest niebezpieczna dla zwierząt?

Lilia pokoju wyróżnia się białymi kwiatami i ciemnymi, błyszczącymi liśćmi – te tropikalne rośliny tworzą wspaniałe rośliny doniczkowe. Przy odpowiedniej pielęgnacji lilie pokojowe mogą kwitnąć nawet dwa razy w roku, a kwiaty utrzymują się przez kilka miesięcy. Niestety lilia pokojowa jest trująca zarówno dla psów, jak i kotów. Jest kilka odmian tej roślin – jedna z nich  która może być bardzo wysoka i spowodować podrażnienia i spowoduje wymioty u zwierząt w przypadku spożycia.

Jak widzisz jest sporo roślin które okazują się być niebezpieczne dla twojego zwierzęcia. Jako właściciel powinieneś zadbać o odpowiednią opiekę i odizolować te kwiaty, lub postawić w bezpiecznym miejscu, aby twój czworonożny przyjaciel nie dostał się do tych roślin.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here