Wszyscy uwielbiamy dobrą parę zamszowych butów i botków lub zamszową kurtkę. Ale utrzymywanie zamszu w dobrej kondycji? Tutaj sprawy się komplikują, zwłaszcza zimą i wiosną. Pogoda taka jak deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg, nie są szczególnie dobre dla zamszowych przedmiotów. Warto więc mieć podstawowe informacje o tym jak powinniśmy dbać o zamszowe ubrania, dzięki temu możesz je nosić nie tylko przez cały rok, ale także utrzymywać je w idealnym stanie.

Odpowiednia ochrona zamszu

Nie wyszedłbyś na plażę bez kremu przeciwsłonecznego i podobnie nie powinieneś wychodzić na ulice w zamszu bez uprzedniej ich odpowiedniej ochrony. Wszędzie, od drogerii po sklepy z naprawą obuwia, można kupić najróżniejsze spraye ochronne. Taki uszczelniacz do zamszu wystarczy na kilka miesięcy  i pomoże odpychać brud i zatrzymać plamy, zanim się pojawią. Wskazówka, o której należy pamiętać przed natryskiem: zdecydowanie zalecamy szczotkowanie zamszowej szczotki przed i po rozpyleniu.

Użyj talku lub mąki kukurydzianej

Jeśli rozlejesz płyn na zamszowy przedmiot, przetrzyj go czystą szmatką lub ręcznikiem, a następnie nałóż warstwę mączki kukurydzianej lub talku. Pozostaw na noc, a następnego dnia wyszczotkuj zamsz szczotką do zamszu, aby usunąć wysuszony proszek.

Zaschnięte plamy na zamszu potraktuj białym octem

Trochę inaczej podejdź do zaschniętych plam, takich jak brud. Aby szybko naprawić, zetrzyj brud za pomocą zagniatanej gąbki. W przypadku cięższych plam zetrzyj plamę niewielką ilością białego octu i czystym ręcznikiem. Powtarzaj tak długo, jak to konieczne, aż zobaczysz, że plama zniknęła. To świetny sposób na pozbycie się plam z wody i soli.

Jak dbać o buty i ubrania zamszowe zimą?
pixabay.com

Użyj szczoteczki do zębów

Jeśli zamsz zacznie wyglądać na zmęczony i spłaszczony, wyszoruj go czystą szczoteczką do zębów lub ręcznikiem frotte. Jeśli jest naprawdę w złym stanie, trzymaj but nad parą – nawet z czajnika – przez kilka sekund, a następnie wyszczotkuj go.

Nie czyść zamszu wodą!

Może się to wydawać sprzeczne z intuicją, ale nie próbuj czyścić zamszu samą wodą, ponieważ może to wpłynąć zarówno na kolor, jak i teksturę zamszu.

Zanieś buty lub ubranie z zamszu do profesjonalisty

Jeśli wszystko inne zawiedzie, rozważ profesjonalne czyszczenie butów. Oczywiście jest to solidny sposób na zapewnienie, że zamsz będzie wyglądał najlepiej. Jest to również świetna rzecz, którą można zrobić, zanim odłożysz zimowe zamszowe buty lub kurtkę do przechowywania w cieplejszych miesiącach.

Unikaj deszczowej pogody

Chociaż zamsz ma sezonową estetykę i doskonale komponuje się z jesienno-zimowym strojem, najłatwiejszym sposobem ochrony zamszowych butów i ubrań przed plamami jest unikanie noszenia ich w dni, w których istnieje prawdopodobieństwo kontaktu z brzydką pogodą, taką jak deszcz i śnieg.

Jak przechowywać zamszowe ubrania i buty

Wreszcie, ostatnim czynnikiem w pielęgnacji zamszowych butów i ubrań jest umiejętność ich przechowywania i jest kilka złotych zasad, których należy przestrzegać:

  1. Zawsze trzymaj je z dala od bezpośredniego światła słonecznego, aby uniknąć blaknięcia.
  2. Trzymaj je z dala od ciepła, takiego jak grzejniki.
  3. Pozwól im wyschnąć na powietrzu, jeśli zmokną

Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, jak dbać o zamszowe ubrania a będziesz mieć pewność, że Twoje ubrania i buty będą w jak najlepszym stanie, niezależnie od pogody. W końcu piękne zamszowe szpilki się najlepiej prezentują, chodź czasem ciężko jest nam w nich wytrzymać. Masz w swojej szafie lubione pary skórzanych butów wymagające pielęgnacji? Koniecznie zajrzyj na nasz poradnik dotyczący pielęgnacji skórzanych butów zapewni, że wiesz, jak je odpowiednio polerować i chronić w tym sezonie.

 

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here