Buty skórzane niewątpliwie posłużą nam na wiele lat, jeśli zadbasz o odpowiednią pielęgnacje. Takie buty potrzebują zdecydowanie dużo więcej uwagi, niż zwykłe buty. Jeśli chcesz by twoje buty wyglądały świeżo, jak nowe musisz zadbać między innymi o pielęgnację odpowiednimi produktami, a jeśli nie masz pewności, od czego zacząć, mamy odpowiedź.

Przewodnik – krok po kroku jak polerować skórzane buty.

1. Przygotowanie butów

Polerowanie, jeśli jest wykonywane regularnie, nie powinno zajmować zbyt dużo czasu i wcale nie będzie uciążliwe, o ile dobrze wykonasz podstawy. Używanie prawidła do butów i nie noszenie tej samej pary butów każdego dnia może zdziałać cuda na trwałość i wygląd butów. Zanim wypolerujesz buty, upewnij się, że nie są mokre, włóż prawidła, zdejmij sznurówki i dobrze je wyczyść szczotką z włosia końskiego. Musisz się jednak upewnić, że na burach nie ma brudu ani kurzu na skórze przed nałożeniem jakichkolwiek produktów.

Jak dbać o skórzane buty?
pixabay.com

2. Odpowiednie produkty

Będziesz potrzebował odpowiednich produktów. Jeśli zainwestowałeś w buty dobrej jakości, najważniejsze jest, abyś zainwestował również w dobrej jakości pielęgnację. W przeciwnym razie nie będziesz cieszył się z nowych butów tak długo, jak zamierzałeś.  Skóra jest produktem naturalnym i będzie dobrze reagować na pielęgnację, którą jej zapewniasz, więc musisz zaopatrzyć się w szczotkę z włosia końskiego do polerowania, szczotkę do przedostawania się w niewygodne miejsca oraz wysokiej jakości pastę z wosku pszczelego – tańsze opcje niestety mogą spowodować uszkodzenia butów ponieważ nasze  buty nie będą zachwycone silikonem i innymi sztucznymi dodatkami w rezultacie taki produkt może wysuszyć Twoje buty, prowadząc do przedwczesnego starzenia, pękania i negatywnej opinii ze strony rówieśników. Jeśli to możliwe, używaj odpowiednich past, ponieważ skóry mają tendencję do matowienia koloru po pewnym czasie.

3. Czyszczenie ściągacza

Ściągacz to miejsce, w którym podeszwa łączy się z cholewką buta. Polerowanie tam usunie wszelkie zabrudzenia, dlatego musisz zwrócić szczególną uwagę na to miejsce i na jej odpowiednie pielęgnację  a nici używane do mocowania podeszew będą w dobrym stanie. Weź szczoteczkę do ściągaczy i nałóż niewielką ilość pasty na cały brzeg buta i czyść tak jakbyś mył zęby.

4. Nałożenie pasty na pozostałą część buta

Następnie weź bawełnianą szmatkę (stare koszulki świetnie się sprawdzają) i użyj jej do polerowania pozostałej części buta małymi okrężnymi ruchami. Nie przesadzaj ze zbyt dużą ilością pasty, której używasz: trochę to długa droga jeśli nałożysz na raz zbyt dużo pasty, a jeśli buty nie były szczególnie zadbane, to będziesz zmuszony nałożyć kilka warstw pasty, aby wydobyć połysk. Nie bój się przykładać tu niewielkiego nacisku – wepchnie to wosk w pory skóry i nada jej ładny połysk. Nie zapomnij wypolerować boków podeszew i pięt, ponieważ brudzą się one w kontakcie z podłożem.

Jak dbać o skórzane buty?
pixabay.com

5. Wyschnięcie

Możesz pozostawić pastę na bucie na dowolne miejsce na minumum20 minut – nie zaszkodzi jeśli zostawisz pastę na całą noc.  Im więcej czasu naturalne składniki będą musiały pracować w skórze i ją będą odżywić, tym lepiej. Następnie weź szczotkę do polerowania z włosia końskiego i mocnymi, długimi pociągnięciami szczotkuj buty, zapewniając dobre pokrycie całego buta. To robi kilka rzeczy: usuwa nadmiar pasty, którego skóra już nie potrzebuje, ale tarcie spowodowane szczotkowaniem powoduje ciepło, które wydobywa połysk. Jeśli chcesz uzyskać większy połysk, powtórz kroki 4 i 5. Twoje buty nie tylko będą wyglądać biznesowo, ale będą również chronione przed wodą i ciepłem. Ponownie zasznuruj buty, załóż je i podbij świat.

Niewątpliwie o każdy rodzaj obuwia musimy dbać, aby buty były w jak najlepszej kondycji i nie ważne czy są to buty zamszowe czy skórzane. Mamy nadzieję że ten poradnik pomógł ci odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób odpowiednio wypolerować buty skórzane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here