Skórzane buty, zarówno jak zamszowe potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. W końcu jeśli znalazłeś idealną parę butów skórzanych to zrozumiałe, że chcesz zachować je w jak najlepszym stanie. Od polerowania i czyszczenia po zmiękczanie skóry i używanie prawidła do butów. Dziś przedstawimy wam wszystkie ważne wskazówki, których potrzebujesz aby  aby odpowiednio dbać o skórzane buty i przedłużyć ich żywotność.

Jak polerować buty skórzane?

Jednym z najważniejszych kroków w pielęgnacji skórzanych butów i utrzymaniu ich jak najlepszego wyglądu jest ich regularne polerowanie. Polerowanie to prosty i szybki proces, jeśli wiesz, jak to zrobić skutecznie. Będziesz potrzebował:

  • Wysokiej jakości pasta do wosku pszczelego
  • Pędzel do polerowania
  • Szczotki
  • Suchej bawełnianej ściereczki

Krok 1 – Usuń sznurówki i wytrzyj buty, aby upewnić się, że są czyste
Krok 2 – Włóż prawidła do butów.
Krok 3 – Nałóż niewielką ilość pasty wokół ściągacza za pomocą pędzelka.
Krok 4 – Nałóż pastę na bawełnianą szmatkę i rozetrzyj małymi okrężnymi ruchami po całym bucie, w tym po bokach i pięcie. Pozostaw to na minimum 20 minut.
Krok 5 – Wyczyść buty szczoteczką do polerowania, aby wypolerować i usunąć nadmiar lakieru.
Krok 6 – W razie potrzeby powtórz kroki 4 i 5 i ponownie zasznuruj.

Na naszej stronie jest również dostępny pełny przewodnik na temat polerowania butów. 

Jak dbać o skórzane buty?
pixabay.com

Jak zmiękczyć (rozciągnąć)  skórzane buty

Chcesz zapobiec tworzeniu się pęcherzy? Niezależnie od tego o jakie buty chodzi, możesz uniknąć niepotrzebnego bólu związanego z rozciąganiem skórzanych butów, wypróbowując nasze metody zmiękczania skóry przed ich założeniem.

 • Najpierw załóż je w pomieszczeniu
  Noszenie skórzanych butów w pomieszczeniu to prosty, wypróbowany i przetestowany sposób na ich rozerwanie. Załóż najgrubszą parę skarpet i noś buty w domu, aby delikatnie zmiękczyć skórę i rozciągnąć je przed pierwszym wyjściem na zewnątrz.
 • Kup dedykowany środek do zmiękczania skóry
  Ogólnie rzecz biorąc, środki zmiękczające skórę muszą zawierać mieszankę delikatnych, naturalnych składników i olejów, aby odżywić skórę i zapewnić jej miękkość i elastyczność.
 • Wypełnij je gazetą
  Inną domową metodą, którą możesz wypróbować, jest zgniecenie kilku arkuszy gazety, lekkie zwilżenie ich (nie mocz ich, ponieważ spowoduje to uszkodzenie podeszwy wewnętrznej) i włóż je do butów. Pozostaw gazetę do wyschnięcia na noc przed wyjęciem, aby pomóc rozciągnąć skórę.

Jak zachować dobry wygląd i trwałość skórzanych butów?

Jeśli chodzi o zachowanie wyglądu i trwałości skórzanych butów, prawidła do butów są jednym z najważniejszych elementów Twojej rutyny pielęgnacyjnej. Drewniane prawidła mają wiele istotnych zalet, w tym zapewniają, że skóra na butach pozostaje naprężona i nie pomarszczona, zachowuje swój kształt z upływem czasu, pomaga zapobiegać powstawaniu nieprzyjemnego zapachu oraz wchłania wilgoć i pot, które mogą powodować pękanie skóry.

Korzystanie z prawidła do butów jest proste; po prostu wsuń, uważając, aby użyć prawidłowego lewego lub prawego kształtu. Krój powinien być dopasowany, ale nie za duży, aby uniknąć rozciągania butów.

Jak dbać o skórzane buty?
pixabay.com

Jak przechowywać skórzane buty? 

Oprócz korzystania z prawidła do butów, kolejnym krokiem do pielęgnacji skórzanych butów jest odpowiednie przechowywanie ich w sznurowanych torbach na buty . Dopóki są suche i nie wymagają przewietrzania, buty skórzane najlepiej zawsze przechowywać w torbach na buty, aby zachować ich wygląd i zapobiec gromadzeniu się kurzu, uszkodzeń  i ogólnych zarysowań.

Tak jak dbasz o pielęgnację ciałaoraz twarzy, tak musisz zadbać o odpowiednią pielęgnacje skórzanych butów jak i zamszowych butów, jeśli chcesz aby posłużyły ci przez wiele lat i były w nienaruszonym stanie. Dlatego postępuj zgodnie ze wszystkimi naszymi prostymi wskazówkami dotyczącymi pielęgnacji skórzanych butów, a Twoje buty pozostaną w jak najlepszym stanie i zachowają połysk przez wiele lat!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here