W świecie tak połączonym technologią odległości mogą wydawać się mniejsze niż kilka dekad temu. Przeprowadzka do innego kraju lub nawet na inny kontynent to coś, co staje się coraz bardziej powszechne, zwłaszcza wśród młodszych pokoleń. Może to być naukapraca lub po prostu wypoczynek. Jednak wiele osób ma jednak wątpliwości, dlatego postanowiliśmy stworzyć listę zalet i wad mieszkania za granicą.

Jakie są zalety i wady mieszkania za granicą?

Przeprowadzka do obcego kraju to najbardziej intensywny sposób na poznanie innej kultury. To wciągające doświadczenia, w którym wychodzisz ze strefy komfortu swojego domu i zanurzasz się w nowe zwyczaje, nawyki i język. Na początku może to brzmieć przytłaczająco, więc zacznijmy od najlepszych rzeczy, jakie może przynieść to doświadczenie za granicą.

Plusy życia za granicą

Poznajesz inną kulturę

Przeprowadzając się do obcego kraju, najprawdopodobniej zostaniesz umieszczony w miejscu, które kulturowo bardzo różni się od tego, do którego jesteś przyzwyczajony. Można to zobaczyć na kilka sposobów: architekturę budynków, sposób, w jaki ludzie wchodzą ze sobą w interakcje, a nawet spotkania towarzyskie. Skorzystaj z okazji, aby naprawdę poznać i zrozumieć to nowe środowisko.

Poznawanie nowych ludzi

Choć na początku nawiązywanie nowych przyjaźni może wydawać się trudne, jest to jedna z największych zalet mieszkania za granicą. Będąc w domu, często łatwo jest znaleźć się w otoczeniu podobnie myślących ludzi (i nie ma w tym nic złego), przeprowadzka do innego kraju to doskonała okazja, aby otworzyć umysł i porozmawiać z ludźmi, którzy mają inne pomysły i życiorysy.
Spróbuj wykorzystać to doświadczenie za granicą, aby nawiązać kontakt z mieszkańcami.  Uczęszczanie na zajęcia gimnastyczne, zapisywanie się na rózne wydarzenia lub spotkania ze współpracownikami to świetne sposoby na rozpoczęcie. Może w końcu będziesz mieć przyjaciół z całego świata.

Korzystaj z przeprowadzki pełnią siebie.

Kiedy przeprowadzasz się do obcego kraju, w którym wszystko jest nowe… wtedy dzieje się magia. Nawet najprostsze zadania mogą być ekscytujące. Spróbuj lokalnej potrawy, wskocz do autobusu, aby odwiedzić następne miasto lub zarezerwuj weekendowy wypad w miejsce, w którym nigdy wcześniej nie byłeś.

Mieszkanie za granicą to również dobry powód, aby nauczyć się nowego języka.

Dziś każdy potrzebuje języków, aby prosperować w swojej karierze, a najlepszym sposobem, aby się ich nauczyć, jest życie w miejscu, w którym wszyscy mówią tym językiem. To dobra okazja, aby dowiedzieć się więcej o kulturze tego kraju, jego tradycjach, ludziach, którzy tam mieszkają i tak dalej. I możesz udoskonalić umiejętności komunikacyjnych.

Większe szanse na lepszy zarobek

Przebywając za granicą masz większe szanse na znalezienie dobrze płatnej pracy, dzięki czemu możesz cieszyć się lepszymi możliwościami finansowymi. Na przykład otrzymując  dobrą pracę i wysokie wynagrodzenie, dzięki czemu mogą kupować to, czego chcą i prowadzić lepszy styl życia.

Wady i zalety mieszkania za granicą
unsplash.com

Wady mieszkania za granicą

Kiedy ktoś przeprowadza się do nowego kraju, pierwsze kilka miesięcy można uznać za okres adaptacyjny. To wtedy ludzie stają przed większością wyzwań związanych z życiem za granicą. 

Radzenie sobie z szokiem kulturowym

Niektórzy ludzie mogą doświadczyć szoku kulturowego, gdy są zanurzeni w zupełnie innym kraju. Przyzwyczajenie się do takiego nowego środowiska zajmuje trochę czasu, ale dla niektórych jest to łatwiejsze niż dla innych. Najlepszą rzeczą do zrobienia, gdy czujesz szok kulturowy mieszkając za granicą, jest próba połączenia się z rzeczami, które sprawiają, że czujesz się komfortowo. Świetnym pomysłem na to jest ugotowanie domowego przepisu, uprawianie sportu lub przeczytanie ulubionej książki.

Biurokracja mieszkająca za granicą

Znalezienie nowego mieszkania, negocjowanie umowy najmu, założenie konta bankowego i ubezpieczenie zdrowotne to tylko niektóre z kroków biurokratycznych, przez które każdy musi przejść, wyjeżdżając za granicę. Może to być stresujące, ale zwykle robi się to tylko raz. Aby ułatwić przejście, możesz uczyć się online o tych procedurach w nowym kraju lub spróbować skontaktować się z innymi emigrantami, którzy przeszli przez to samo.

Finansowe wyzwania życia za granicą

Finanse to zawsze duży temat, jeśli chodzi o niekorzystne warunki życia za granicą, zwłaszcza dla osób, które przenoszą się do nowego kraju w celach zarobkowych. Po przeprowadzce musisz zapoznać się z zupełnie nowym systemem finansowym. Należy pamiętać o wymianie walut o tym, jak działa system podatkowy i jakie dokumenty należy załatwić.

Czuję się jak „nowy dzieciak w okolicy”

Może minąć trochę czasu, zanim zdobędziesz przyjaciół na całe życie w nowym kraju. Relacje budują się z czasem, a istnieją kultury, w których ludzie są bardziej prywatni niż inni. Chociaż jest to całkowicie normalne, niektórzy mogą czuć się samotni lub tęsknić za domem. Najlepszym sposobem uniknięcia tego jest udział w zajęciach, kursach lub zajęciach, podczas których możesz towarzysko i dobrze się bawić.

Dowiedzieć się, jak radzić sobie z tęsknotą za domem

Tęsknota za domem to coś, co każdy mieszkaniec za granicą odczuwa od czasu do czasu. Może to być spowodowane tym, że tęsknisz za przyjaciółmi, rodziną lub tym specjalnym domowym posiłkiem. Niestety jest to coś, co każdy z nas odczuwa inaczej i dlatego nie ma sekretnego przepisu na radzenie sobie z tęsknotą za domem.

Ogólnie rzecz biorąc, mieszkanie za granicą jest bardzo satysfakcjonującym doświadczeniem i wrócisz do swoich bliskich pełen nowych przygód i historii do opowiedzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here